Povilas Sigitas Krivickas. Kiek gali kainuoti elektra ir muzika?

Povilas Sigitas Krivickas. Kiek gali kainuoti elektra ir muzika?

Povilas Sigitas Krivickas, www.voruta.lt

Gavau eilinę elektros tiekėjų sąskaitą. Už per mėnesį suvartotą 90 kWh energiją, pagal tądien veikusias biržos kainas, priskaičiuota 6 eurai ir 15 centų. Gerai. Tačiau linksmumas prasideda žiūrint į žemesnes eilutes. „Už elektros energijos persiuntimo paslaugą vienos laiko zonos“ – 5,88 Eur. Negana to, dar pridedama kažkokia „skirstymo paslaugos papildoma dedamoji“ (1,07 Eur.) ir susidaro  nauja suma 6,95 Eur.  Beveik septyni eurai vien už „persiuntimo paslaugą“, tai yra – daugiau negu už… pačią energiją.

Jeigu tokia „metodika“ vadovautųsi, pavyzdžiui, pianistas, tai patiems prielipams prie elektros laido (persiuntėjams, skirstytojams, sąskaitų išrašytojams) galėtų pateikti sąskaitas pagal jų pačių standartus (žinoma, eurais): Dangčio atidarymas – 2.50; Natų atvertimas – 1.78; Pedalo paspaudimas – 1.35; Energijos perdavimas iš pirštų į klavišus – 18.72; Energijos perdavimas iš klavišų į plaktukus – 21.28; Grojimas vakare su įjungta šviesa – 57.57 už natų puslapį (naktinis tarifas); Kompensacija už gėles ir tylą salėje pasirodymo metu – 0,09; Natų užvertimas – 1.82; Dangčio uždarymas – 3.98; Nusilenkimas – 2.20 už vienetą. Iš viso be PVM 280.39. Kaina su PVM 349.76 (!)

Turbūt elektros šinkuotojų nuomone, tiek meninio atlikimo, tiek honoraro skaičiavimo prasme, tokia „metodika“ būtų traktuojama, kaip antimoksliška, kenkėjiška veikla. O kaip man ir namo kaimynams dėl elektros? Juk tie patys laidai, bet kiti persiuntėjai ir skirstytojai, tai ir kainos jau kitos. Atrodo, jog tokia schema puikiai tinka, kai reikia ką nors aprūpinti neišsenkančiu įplaukų upeliu, tačiau taip, kad   tai sudarytų teisėtumo įspūdį. Menasi humoristinio herojaus Horacijaus Drapako mintys iš eilėraščio „Nusiliberalizavo“:

Bet štai atsirado gudručiai keli

Ir surezgė nuostabų planą:

Srovės pas vartotojus bėgsmo kely

Jie įsteigė tarpinį klaną,

Kuris susidarė iš tunto tiekėjų

Prie laido prilipusių uoliai.

Neaišku, kam šios marmalynės reikėjo?

Nustebo jauni ir pražilę senoliai.