Pagrindinis puslapis Kultūra Po etnografinį Suvalkijos regioną pasižvalgius

Po etnografinį Suvalkijos regioną pasižvalgius

Po etnografinį Suvalkijos regioną pasižvalgius

Vilma RIABOVIENĖ, Vilniaus „Ryto“ progimnazijos muziejininkų būrelio vadovė, www.voruta.lt

Vilniaus „Ryto“ progimnazijos kraštotyros būrelio nariai maloniai buvom nustebinti, kai VJTC mus pakvietė į pažintinę – edukacinę išvyką, skirtą atkurtos Lietuvos valstybės 100-mečiui paminėti „Sūduvos krašto signatarai“. Ar žinote, jog šeši  iš 20 – ties Lietuvos nepriklausomybės 1918 m. vasario 16 d. Akto signatarai kilę iš Suvalkijos? Ar žinote, jog J. Basanavičiaus tėviškėje Ožkabalių kaime, Vilkaviškio raj. pasodinta bemaž 1000 ąžuolų? Ar žinote, jog Suvalkija išaugino pakankamai daug Lietuvos šviesuolių, kurie mokėsi Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje?

Tai sužinojome edukacinėje  išvykoje, spalio 29-30 d., keliaudami po šį kraštą, dalyvaudami edukacinėse programose, lankydami mums svarbius paminklus, susitikdami su žmonėmis, kurie su didžiule pagarba ir meile pasakojo  šio krašto istoriją.

J.Basanavičiaus sodyboje Ožkabalių kaime buvo organizuotas protmūšis, kuris mokiniams labiausiai patiko, nes tiesiog buvo pateikiami netradiciniai klausimai, jie vertė galvoti, prisiminti, o po renginio – aptarti. Neišdildomą įspūdį paliko ir Paežerio dvare įsikūręs Vilkaviškio krašto muziejus, jo istorija, saugomi eksponatai ir nuostabi gamta, kuri supa šį unikalų gamtos paminklą.

Mums, vilniečiams tikrai buvo įdomu apsilankyti Jurgio Matulaičio muziejuje, kuriame ne tik pamatėme asmeninius vyskupo daiktus, bet taip pat išgirdome pasakojimą apie jo veiklą, asmenybę. Muziejuje ekspozicija surinkta, norint deramai pagerbti iš Suvalkijos kilusį Palaimintąjį Jurgį Matulaitį, pretendentą į Šventuosius.

Greitai prabėgo laikas Marijampolės kraštotyros muziejuje bei Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejuje. Tai vienas iš įdomiausių šios srities muziejų Lietuvoje.

Ir pažintine popiete baigėme Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje, susipažinome su gimnazijos istorija, kuri yra neatsiejama nuo XIX a. pabaigoje užgimusio tautinio atgimimo istorijos. Buvę gimnazistai: Mikalojus Akelaitis, Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka, Petras Arminas – Trupinėlis, Petras Kriaučiūnas ir daugelis kitų. Išpuoselėtame mokyklos muziejuje žvalgėmės po puikiai parengtą ekspoziciją, klausėmės pasakojimo apie mokyklą, jos tradicijas. Likome sužavėti.

Ne tik dalyvavome, bet savo žinias pasitikrinome viktorinoje „Etnografinis Suvalkijos regionas“, kur komanda laimėjo garbingą III vietą.

Išvyka buvo įspūdinga, pasisėmėme patirties, sužinojome daug naujo, bendravome, o tai labai svarbu.