Pagrindinis puslapis Sena Voruta Per dvidešimt metų Lietuva iš tarptautinės politikos objekto tapo jos subjektu, teigia užsienio reikalų ministras

Per dvidešimt metų Lietuva iš tarptautinės politikos objekto tapo jos subjektu, teigia užsienio reikalų ministras

Per pastaruosius dvidešimt metų Lietuva iš šalies, už kurią tarptautinėje politikoje sprendė kiti, tapo savarankiška sprendimus priimančia lygiaverte valstybe, teigia Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis 2010 m. lapkričio 24 dieną Užsienio reikalų ministerijoje surengtame renginyje, skirtame apžvelgti diplomatinės tarnybos įtaką Lietuvos valstybingumo išlaikymui.

 
„Žengėme istorinį žingsnį nuo beteisės ir pavergtos tautos, už kurią sprendė, per mūsų pastangų įsilieti į Europą vertinimo laikotarpį, kai apie mus sprendė, iki didžiausių atkurtosios Lietuvos valstybės ir jos diplomatijos laimėjimų – narystės NATO ir Europos Sąjungoje 2004 metais, įrašiusių Lietuvą į lygiaverčių partnerių, lemiančių Europos ir pasaulio ateitį, tarpą“, – sakė ministras.
 
A. Ažubalis pabrėžę istorinį diplomatinės tarnybos indėlį į Lietuvos valstybingumo išsaugojimą.
 
Anot ministro, dar Lietuvos Didysis Kunigaikštis Gediminas rūpinosi ne tik valstybės apginamumu, bet ir jos ekonomine galia. Gedimino laiškai Europai skelbė Lietuvą atvirą to meto amatininkams, menininkas, mąstytojams ir švietėjams, garantavo lygias teises ir apsaugą, neskirstant jų tautiniu, nei religiniu požiūriu. A. Ažubalio nuomone, šių dienų terminija tai būtų vadinama investicijų ir technologijų atėjimo skatinimu ir apsauga, tolerancija, ekonomine diplomatija.
 
„Lietuvos diplomatija nenunyko ir Abiejų Tautų Respublikos laikotarpiu. Šiais metais minime 245-asias LDK valstybės veikėjo Mykolo Kleopo Oginskio, Abiejų Tautų Respublikos pasiuntinio Olandijoje, Didžiosios Britanijos Karalystėje gimimo metines,“ – sakė A. Ažubalis.
 
1940 metais prasidėjus okupacijai, Lietuvos diplomatinė tarnyba pasitraukė į egzilį ir ten sudėtingomis sąlygomis tęsė savo darbą. Ši valstybės tarnyba buvo vienintelė nepriklausomos Lietuvos institucija, išlaikiusi valstybingumo tęstinumą iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais.
 
Grįždamas prie šiandienos aktualijų, A. Ažubalis pabrėžė, kad Lietuvos užsienio politika yra nuosekli, o šiandieninė tarptautinė aplinka Lietuvai dar niekada nebuvo tokia saugi.
 
„Lietuvos diplomatinės tarnybos darbotvarkė tapo mažiau matoma, mažiau „herojiška“, tačiau taip ir turi būti normalioje, stabilioje ir savimi pasitikinčioje valstybėje, kai sprendžiamas nepalyginamai platesnis klausimų ratas. Užsienio reikalų ministerija dabar taip pat yra užsienio prekybos, Europos reikalų, vystomojo bendradarbiavimo bei užsienio lietuvių ministerija,“ – sakė A. Ažubalis.
 
Renginyje URM dalyvavo Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis, užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, buvę užsienio reikalų ministrai ir Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkai, Seimo, Prezidentūros ir Vyriausybės atstovai.
 
Užsienio reikalų ministerijos medaliu „Už nuopelnus Lietuvos diplomatinėje tarnyboje“ A. Ažubalis apdovanojo 1939 metais Lietuvos generalinio konsulate Vilniuje dirbusią Birutę Fedaravičienę, išdavusią tūkstančius tranzitinių vizų lenkų ir žydų pabėgėliams, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, pirmąjį Lietuvos diplomatinį atstovą Afganistane Dainių Baublį, Lietuvos ambasados pagalbą karo apimtoje Gruzijoje buvusiems piliečiams organizavusį Viktorą Dagilį ir Liną Žukauskaitę, kuri, dirbdama ambasadoje Japonijoje, aktyviai ieškojo paramos sergantiems Lietuvos vaikams.
 
Daugiau renginio nuotraukų galima rasti čia.
 
 
Nuotraukoje: Renginyje dalyvavo Prezidentė D. Grybauskaitė

Naujienos iš interneto