Penkių ES valstybių lyderiai paragino ES institucijas skirti didesnį dėmesį Europos istorinės atminties išsaugojimui

Penkių ES valstybių lyderiai paragino ES institucijas skirti didesnį dėmesį Europos istorinės atminties išsaugojimui

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Rumunijos Prezidentu, Estijos, Latvijos, Lenkijos Vyriausybių vadovais laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos (EVT) Pirmininką Charles‘į Michelį, Europos Komisijos (EK) Pirmininkę Ursulą von der Leyen ir ES Tarybai pirmininkaujančios Čekijos Ministrą Pirmininką Petrą Fialą dėl istorinės atminties išsaugojimo.

Lietuvos, Rumunijos, Estijos, Latvijos ir Lenkijos lyderių laiške teigiama, kad Kremliaus režimas siekia perrašyti istoriją, ją pakreipti sau tinkama linkme ir naudoti kaip agresijos prieš suverenias valstybes pateisinimą. Laiške akcentuojama, kad šis klausimas ypač aktualus Rusijos karo Ukrainoje kontekste intensyviai naudojant istoriją propagandos tikslais.

G. Nausėda, K. Iohannisas, K. Kallas, K. Karinis ir M. Morawieckis ragina ES institucijas imtis lyderystės išsaugant istorinę atmintį ir neleidžiant Rusijos režimui manipuliuoti istoriniais faktais. Tai daryti siūloma sukuriant mokymo programas moksleiviams, suteikiant deramą politinę ir finansinę paramą Prahoje įsteigtai Europos istorinės atminties ir sąžinės platformai, užbaigiant įgyvendinti memorialo totalitarinių režimų aukoms atminti Briuselyje projektą bei stiprinant kovą su dezinformacija.

Su laiško turiniu galite susipažinti čia.

Prezidento komunikacijos grupė