Pagrindinis puslapis Uncategorized Patirtimi dalinosi trijų Baltijos valstybių paveldo saugotojai

Patirtimi dalinosi trijų Baltijos valstybių paveldo saugotojai

Kultūros paveldo departamente prie Kultūros ministerijos praėjusios savaitės pabaigoje viešėjo Latvijos ir Estijos paveldosaugininkai – Latvijos valstybinės paveldo apsaugos inspekcijos ir Estijos Nacionalinio paveldo departamento atstovai. Pasidalinta patirtimi dėl kultūros paveldo objektų apskaitos planavimo ir Kultūros vertybių registro tvarkymo.

„Mūsų prioritetas yra esamų Kultūros vertybių registro duomenų tikslinimas. Naujų objektų į registrą stengiamės be saiko neįrašinėti, jeigu juose nebus kas nors tobulinama“, ─ susirinkusiesiems sakė Kultūros paveldo departamento Diana Varnaitė. ─ Kalbant apie šauktinių situaciją, reikia atnaujinti daug kareivinių. Jei pulsime visas įrašinėti į Kultūros vertybių registrą, o joms reikės tik remonto, tuomet bus susiduriama su pernelyg daug apribojimų“.
Anot Registro tvarkymo, viešųjų ryšių ir edukacijos skyriaus vyr. specialistės Aušros Valvonienės, susitikimo metu buvo labai naudinga susipažinti su kaimyninių šalių patirtimi, tvarkant Kultūros vertybių registrą. Ypatingai geras yra Estijos pavyzdys – jų registras yra itin modernus, su daugybe paieškos galimybių, jame pateikiami susiję su objektais projektai, jų finansavimas. Estijos paveldosaugininkai renka informaciją apie potencialius objektus, kurie gali būti įrašyti į Kultūros vertybių registrą.
Pasak Apskaitos, Paveldotvarkos planavimo skyriaus vyr. specialistės Ritos Kuncevičienės, Lietuvoje panašios ir dar naujesnės galimybės atsivers po poros mėnesių, kai startuos Kultūros paveldo elektroninių paslaugų sistema (KPEPIS). Didžiausias iššūkis yra sparčiai sutvarkyti Kultūros paveldo vertybių registrą. Lietuvoje apskaitos sistema, kurią nustato Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas, yra sudėtingesnė, o per dešimt metų požiūris į kultūros paveldo objektus pasikeitęs. Tad nauja sistema atvers daugiau techninių galimybių tvarkytis su dideliais dokumentų kiekiais ir bus patogesnė vartotojams.
Trijų Baltijos šalių paveldo saugotojai aptarė gerąją patirtį paveldo apskaitos bei registro tvarkymo srityse. Bendradarbiavimas bus tęsiamas, vėliau tokio pobūdžio susitikimuose nagrinėjant kitas su kultūros paveldu susijusias temas.