Pagrindinis puslapis Kultūra Patikslins Didžiojo Vištyčio akmens „pasą“

Patikslins Didžiojo Vištyčio akmens „pasą“

Patikslins Didžiojo Vištyčio akmens „pasą“

etnografija.vilkaviskis.lt nuotr.

www.voruta.lt

Vilkaviškio rajone, Vištytyje, esantis akmuo, vadinamas Stebuklingu, kitaip Didžiuoju akmeniu (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 3706) – vienas iš įspūdingiausių ir lankytojų mėgiamiausių archeologinių, mitologinių kultūros paveldo objektų Vištyčio regioniniame parke. Akmuo yra 7,2 m ilgio, 5,7 m pločio, 3,7 m aukščio.

 

Šiemet paveldosaugininkai patikslins jo apskaitos duomenis Kultūros vertybių registre.

Mitologinio akmens viršuje yra įdubimas, vadinamas „Velnio pėda“ arba „Marijos pėda“. Manoma, kad šis akmuo pagonybės laikais buvo laikomas šventu, prie jo vykdavo pagoniškos apeigos, įdubime degdavo šventoji ugnis. Šis senovės lietuvių aukuras  vėliau, XVIII amžiaus Vištyčio bažnyčios dokumentuose vadinamas Švenčiausiosios Trejybės akmeniu.  Pasak  Vištyčio parapijoje klebonavusio K. Montvilos, apie 1800 metus ir vėliau per Kryžiaus dienas prie šio akmens ateidavo pasimelsti tikinčiųjų procesijos. Vėliau vokiečiai bandė Vištyčio akmenį susprogdinti ir panaudoti statybų reikmėms, bet nuskėlė tik nedidelę jo dalį.  Su šiuo akmeniu susiję įvairūs padavimai ir legendos.

1964 metais Vištyčio akmuo paskelbtas gamtos ir archeologijos paminklu, o 2000 metais pripažintas geologiniu gamtos paminklu, tais pačiais metais įrašytas į Kultūros vertybių registrą. Valstybės saugomu objektu paskelbtas 2005 metais. Tai šeštas pagal dydį akmuo Lietuvoje.

Pagal 2020 metų apskaitos planą šiam objektui yra numatyta patikslinti apskaitos duomenis Kultūros vertybių registre.