Pagrindinis puslapis Lietuva Partizaniška dvasia Dzūkijos miškuose, stovykloje „Vanagas“

Partizaniška dvasia Dzūkijos miškuose, stovykloje „Vanagas“

Vaida PAKARKLYTĖ, Vilnius

2012 m. liepos 6-15 dienomis Varėnos r. Kaniavos sen. Karaviškių k. vyko Visuomeninės organizacijos „Vanagas“ rengiama sukarinta vaikų vasaros stovykla.

Šios stovyklos idėja kilo iš kuklaus šeimyninio sumanymo – 1999 metais Dzūkijos miškuose susibūrė keletas gerų draugų su sūnumis, suvokdami, kad praleidžia su jais per mažai laiko ir suprasdami, kad miške galima išmokti naujų dalykų, tokių, kokių neišmoksi mokykloje ar namuose.

Kadangi pirmoji stovykla miške pasiteisino ir davė teigiamų rezultatų, taip buvo įkurta visuomeninė organizacija „Vanagas“ – Adolfo Ramanausko-Vanago (g. 1918 03 06 – m. 1957 11 29) – garsaus partizano, pasipriešinimo pradžioje vadovavusio Nemunaičio apylinkės partizanų būriui, nuo 1945 m. vasaros – Dzūkų grupės Merkinės batalionui, nuo 1946 – Merkio rinktinei, nuo 1947 m. – Dainavos apygardai, o nuo 1948 m. – Pietų Lietuvos partizanų sričiai, dalyvavusio 1949 02 16 LLKS deklaracijos kūrimo suvažiavime, kuriame paskirtas LLKS tarybos prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio – Vytauto pavaduotoju, o nuo 1950 m. – Sąjūdžio gynybos pajėgų vadu ir kuriam suteiktas partizanų pulkininko laipsnis, garbei.

Pagrindinis šios organizacijos variklis – patriotinis auklėjimas. Siekiant įgyvendinti šią idėją, vasaros stovyklų metu mokoma ne tik disciplinos ir tvarkos, bet ir Lietuvos istorijos, gamtos pažinimo, taip pat išgyvenimo gamtoje sąlygų, pirmosios pagalbos suteikimo bei mūšio taktikos pagrindų. Šiais metais stovykloje vyko net keturios paskaitos Lietuvos istorijos tematika.

Vos atvykę į stovyklą, vaikai (kurių amžiaus apribojimas – 10-18 metų), kaip kadaise partizanai, turėjo pasirinkti kurį nors iš mūsų laisvės kovotojų nešiotų slapyvardžių. Stovyklos metu vaikai buvo mokomi įvairių taktinių, partizanų naudotų, rikiuočių, vyko šachmatų, futbolo, tinklinio „airsofto“ ar dažasvydžio varžybos, šaudymo pratybos, plaukiojimai su baidarėmis, įvairios estafetės, sportiniai pratimai, skatinantys ištvermę, tokie kaip kėlimasis virve per upę, naktiniai žygiai, kurių metu pritaikomi išmokti taktiniai elementai, vyko stribų ir partizanų mūšio inscenizacija, o dainuojant partizaniškas, patriotines dainas ugdoma savimi pasitikinti, sportiška, ištverminga, Tėvynę ir protėvius mylinti asmenybė. Paskutinę stovyklavimo dieną vaikams iškilmingai buvo įteikti jaunojo kario diplomai.

VO „Vanagas“ nariai neapsiriboja tik vasarą rengiamomis vaikų vasaros stovyklomis, bet aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose, skirtuose Lietuvos partizanams paminėti ir pagerbti, tokiuose kaip pėsčiųjų žygiai, pvz., š. m. balandžio 21-22 dienomis vykusiame orientaciniame pėsčiųjų žygyje „Kęstučio apygardos partizanų takais“, kur užėmė garbingą II-ąją vietą.

VO „Vanagas“ rengiama sukarinta vaikų vasaros stovykla – puikus būdas ugdyti sąmoningą, savimi pasitikinčią ir Lietuvai bei jos istorijai neabejingą jaunąją kartą.

VO „Vanagas“ nuotr.

Nuotraukose:

1. Vaikų stovyklos „Vanagas“ uždarymas

2. Karinės pratybos

3. Virvės traukimas

4. Šaudymo pratybos

5. Rikiuotė

Voruta. – 2012, rugpj. 4, nr. 16 (754), p. 6.