Pagrindinis puslapis Lietuva Pagerbtas trakiečio laisvės kovotojo Romualdo Lanko atminimas

Pagerbtas trakiečio laisvės kovotojo Romualdo Lanko atminimas

Pagerbtas trakiečio laisvės kovotojo Romualdo Lanko atminimas

R. Lanko atminimo renginio dalyviai po mišių Trakų bazilikoje. Sigitos Nemeikaitės nuotr.  

Sigita Nemeikaitė, www.traku-zeme.lt

Sąjūdžio muškietininku ir idealistu vadinto trakiečio Romualdo Lanko atminimas balandžio 9 dieną  pagerbtas Trakuose. Lygiai prieš 12 metų R. Lankas išėjo anapilin.

Vienas iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio kūrėjų, laisvės kovotojas ir visuomenininkas prisimintas šeimos narių, bendradarbių, bendražygių bei jį pažinojusiųjų žmonių būryje. Gėlių puokštės padėtos ant R. Lanko ir jo žmonos Anos kapo, Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje nuskambėjo jų atminčiai skirtos mišios, kurias laikė klebonas Jonas Varaneckas.

Susirinkusieji pasidalijo šiltais prisiminimais, mintimis, kaip aktyvaus Trakų piliečio, laisvės kovų dalyvio atmintį įprasminti. Trakų seniūnijos bendruomenės „Santalka“ iniciatyvai pavadinti vieną iš Trakų gatvių R. Lanko vardu jau yra pritarę Trakų rajono savivaldybės vadovai, galvojama apie prisiminimų knygą apie šią ryškią, daug Lietuvai nuveikusią asmenybę. Atskiro dėmesio bus skiriama ir R. Lanko paliktam gausiam nuotraukų, dokumentų, įvairių rankraščių archyvui.

R. Lankas įkūrė Sąjūdžio iniciatyvinę grupę Trakuose, buvo vienas aktyviausių Lietuvos Sąjūdžio narių. R. Lanko iniciatyva 1988 m. birželį įvyko pats pirmasis Sąjūdžio mitingas prie tuometės Aukščiausiosios Tarybos.

Šiame šiltame renginyje dalyvavo ir prof. Vytautas Landsbergis, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, Angonita Rupšytė, Seimo Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus vedėja, Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Jonas Kietavičius, Trakų seniūnė Vilma Puišienė, Seimo narys Kęstutis Vilkauskas.

Pasak prof. V. Landsbergio, R. Lankas buvo kietas ir tvirtas žmogus, su kuriuo ne tik nuolat bendravo, bet turėjo bendrą projektą – knygą „Kareivis ieško teisybės“. Šioje knygoje yra aprašytas kelias, kaip tarnyba sovietinėje armijoje buvo įrašyta į joje atitarnavusių Lietuvos vyrų darbo stažą. Ši R. Lanko iniciatyva per  kelis teismų durų varstymo metus pasiekė tikslą ir buvo įtvirtinta teisės aktuose. Jo dėka stažas už tarnybą sovietinėje armijoje buvo įskaitytas apie 200 tūkst. Lietuvos vyrų.

Kita reikšminga knyga, kurią parašė R. Lankas, skirta Klaipėdos irklavimo istorijai. Sąjūdietis praeityje buvo žinomas irklavimo meistras, vėliau treneris, ugdęs jaunąją irkluotojų kartą. Bendradarbiaudamas su Klaipėdos irklavimo centru, nuolat palaikomas jo direktoriaus Liudviko  Milieškos, R. Lankas kelis metus atsidavęs rinko ir tyrinėjo archyvinę medžiagą nuo pat irklavimo atsiradimo Klaipėdoje iki šių dienų. Knyga „Klaipėdos irklavimo istorija 125“ išėjo jau po jo autoriaus mirties. Tai unikalus leidinys ne tik irklavimo, bet ir apskritai Lietuvos istorijoje, nes atspindi ir sudėtingus Klaipėdos krašto raidos bruožus.

Per lemtingus 1991 m. sausio įvykius R. Lankas saugojo parlamentą kartu su keturiais savo mažamečiais vaikais. Laisvės gynėjas anglimi iš laužo ant barikadų parašė istorija tapusius šūkius „Lietuvos širdis“, „Laisvę Lietuvai“, „Žūsime, kad gyventume“.

R. Lankas įkūrė Sąjūdžio iniciatyvinę grupę Trakuose, buvo vienas aktyviausių Lietuvos Sąjūdžio narių. R. Lanko iniciatyva 1988 m. birželį įvyko pats pirmasis Sąjūdžio mitingas prie tuometės Aukščiausiosios Tarybos. Romualdas savo bendražygius stebino drąsiomis idėjomis, kurios virsdavo konkrečiais darbais. Ši veikla vedė į Sąjūdžio suvažiavimą, Baltijos kelią, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Per lemtingus 1991 m. sausio įvykius R. Lankas saugojo parlamentą kartu su keturiais savo mažamečiais vaikais. Laisvės gynėjas anglimi iš laužo ant barikadų parašė istorija tapusius šūkius „Lietuvos širdis“, „Laisvę Lietuvai“, „Žūsime, kad gyventume“.

R. Lanko atminimo renginys vyko Trakų seniūnijos bendruomenės „Santalka“ pirmininkės Nijolės Dočkuvienės ir Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signataro, Trakų rajono garbės piliečio Romualdo Rudzio iniciatyva, prie jo organizavimo prisidėjo Trakų rajono savivaldybė.

Naujienos iš interneto