Pagrindinis puslapis Pasaulis Žydai Ona Šimaitė. Išgelbėjusi vieną gyvybę, gelbėjo visą pasaulį

Ona Šimaitė. Išgelbėjusi vieną gyvybę, gelbėjo visą pasaulį

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla spalio 13 d. 17.30 val. rengia Julijos Šukys knygos „Epistolofilija. Užrašytas Onos Šimaitės gyvenimas“ pristatymą VVGŽM Tolerancijos centre (Naugarduko g.10/2, Vilniuje). Renginio metu vyks vaizdo konferencija su knygos autore J. Šukys.

Kanados lietuvė, literatūrologė, rašytoja J. Šukys savo knygoje praskleidžia laiškuose bei dienoraščiuose užrašytą Onos Šimaitės gyvenimą. Knyga „Epistolofilija. Užrašytas Onos Šimaitės gyvenimas“ buvo išleista 2012 m. ir 2013 m. pelnė Kanados literatūrinį apdovanojimą, skiriamą už knygą apie holokaustą. Stengdamasi suprasti tylios, bet labai svarbios Lietuvos istorijai asmenybės gyvenimą autorė pateikia ir netiesioginį savo autoportretą.

 

Turbūt nėra kitos lietuvių moters, kuri būtų taip plačiai žinoma pasaulyje iš įvairiomis kalbomis išleistų knygų, enciklopedijų bei vadovėlių, kaip Ona Šimaitė – kukli pedagogė, publicistė, bibliotekininkė, Antrojo pasaulinio karo metais dirbusi Vilniaus universiteto bibliotekoje. 1944 m. gestapas susekė O. Šimaitės veiklą Vilniaus gete gelbstint žydus ir ją suėmė. Iš pradžių ji buvo įkalinta Dachau, vėliau perkelta į koncentracijos stovyklą Elzase-Lotaringijoje. 1944 m. rugsėjo 10 d. stovyklą išvadavus, suvokdama stalininio režimo pasekmes, į Lietuvą O. Šimaitė nebegrįžo. 1970 metais ji mirė Paryžiaus priemiestyje, Prancūzijoje.

 

O. Šimaitė yra viena pirmųjų lietuvių, kuriai už žydų gelbėjimą 1966 m. Izraelyje, Jad Vašem memorialinėje institucijoje buvo suteiktas Pasaulio Tautų Teisuolės titulas, o 1967 metų lapkričio 30 dieną Paryžiuje, Izraelio valstybės ambasadorius Prancūzijoje Walteris Eytanas įteikė O. Šimaitei Pasaulio Tautų Teisuolio atminimo medalį, kuriame yra įrašyti žodžiai „Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėja visą pasaulį“.  2002 m. balandžio 22-os dienos Lietuvos Respublikos Prezidento Dekretu Nr. 1748 O. Šimaitė (po mirties) apdovanota ir Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.

 

J. Šukys knygos „Epistolofilija. Užrašytas Onos Šimaitės gyvenimas“ pristatymo renginyje dalyvaus VVGŽM direktorius Markas Zingeris, VVGŽM Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja ir LR Seimo tarptautinių ryšių skyriaus vedėjas, 2004 m. išleistos knygos apie O. Šimaitę autorius Rimantas Stankevičius.

 

Unikali medžiaga apie  nepaprastą moterį ir jos pasiaukojamą veiklą karo metais, gausiai iliustruota fotografijomis, vaizdo medžiaga, ir pačios Onos Šimaitės pasakojimas apie žydų gelbėjimą karo metais (1969 m. garso įrašas) yra eksponuojamas nuolatinėje VVGŽM ekspozicijoje ,,Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie  Šoa“ ir virtualioje šios parodos versijoje www.issigelbejesvaikas.lt

 

Įėjimas laisvas. Renginio metu bus galima įsigyti knygą.

 

VVGŽM Tolerancijos centro informacija ir nuotr.