Pagrindinis puslapis Sena Voruta Nidos fotoplenero darbų aidai Birštone

Nidos fotoplenero darbų aidai Birštone

Gruodžio pradžioje, Birštono kultūros centre buvo atidaryta Respublikinė neįgaliųjų fotomenininkų Nidos plenero dalyvių autorinė-ataskaitinė fotoparoda. Jos tema „Sustabdytos įdomios akimirkos“, dalyvavo apie 20 autorių-fotomėgėjų iš LID Vilniaus, Kauno, Jurbarko, Tauragės, Kelmės, Marijampolės, Šakių, Trakų r., Elektrėnų bei Birštono savivaldybių draugijų skyrių. Trakų r. atstovavo Vytautas Žemaitis ir Elektrėnų sav. Nina Kalita ir Onutė Medzinskienė.
Po vykusio Zyplių dvare (Šakių r.), tai buvo jau antrasis respublikinio pobūdžio pleneras. Į jį pakviesti aktyviausi neįgalūs fotomėgėjai, jau reiškę savo kūrybines mintis parodose, kiti pamilę meną – pirmą kartą į rankas paėmę fotoaparatą, bandyti savo jėgas naujame fotografijos žanre.
Kaip ir plenero atidaryme Nidoje, taip ir autorinės parodos pristatyme Birštone, iš Vilniaus atvyko LID programų koordinatorė Raimonda Lebelionytė-Alseikienė. Įvertinti fotografijų meniškumo ir pasveikinti autorių atėjo Birštono meras Antanas Zenkevičius, vicemerė Marytė Gudonytė, miesto kultūros centro fotostudijos „Varpas“ vadovas Povilas Vederis, plenero vadovas marijampolietis fotomenininkas Almontas Matulaitis, LID Birštono skyriaus pirmininkė Julija Senavaitienė ir plenero dalyvis birštonietis fotomenininkas Vytautas Klimavičius, kurie daug padėjo rengiant šią parodą.
Pristatydama žiūrovams parodą, Birštono kultūrinių renginių organizatorė Roma Šentelienė pažymėjo, jog neįgalūs žmonės, žvelgdami per fotoobjektyvą, akyse ir širdyse, kiekviename žingsnyje atranda meno perliukų, pažadinę žiūrovų dėmesiui gėrį ir grožį. O dauguma autorių nuotraukų išties turi išliekamosios meninės vertės.
Apžiūrėję parodoje savo padidintus darbus, autoriai jais pasidžiaugė. Kai kurie, parodoje dalyvavę pirmą kartą, stebėjosi, jog mažu fotoaparatėliu gali padaryti nuostabių dalykų. Tad ne vienam paširdžiuose suvirpo kūrybinė džiaugsmo ugnelė, pagalvojus, kad šiuos darbus reikia tęsti toliau ir tobulėti.
Kiekvienas autorius savitai įamžino patikusius vaizdus, atskiras detales, taigi jam būdingu aspektu. Vieni puolė fotografuoti jūrą, marias, dangų, žiburius, žuvėdras, gėles. Puikių nakties nuotraukų pateikė Andrius Lizunenko ir A. Matulaitis, kiti žvelgė toliau nuo savęs, tad plenere, kaip ir parodoje, dominavo Kuršių Nerijos peizažai arba atskiros jų detalė. Vieninteliam kolegai birštoniečiui Vytautui Klimavičiui pasisekė sukurti Klaipėdos šventėje sutiktą įdomų mulatės portretą.
Taigi gausi paroda pasakoja apie plenero akimirkas, per išvyką užfiksuotus motyvus, sklandančių žuvėdrų žaismą, rudens gėrybių – grybų – metą Nidoje ir kitus pastebėjimus.
Visą savaitę rudeniškai pritilusioje Nidoje išsibarstę „paparacai“ vaikščiojo, klaidžiojo, fotografavo, ieškojo „savojo kadro“, nebodami nei lietaus, nei šėlstančios jūros bangų, škvalo. Tai viską pateikėme birštoniečių žiūrovų „teismui“. O atsitiktinai sutiktas Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) pirmininkas Antanas Sutkus teigiamai įvertino mūsų darbus ir net keletą pakvietė stoti į Respublikinę fotomenininkų sąjungą.
Tiek plenero, tiek parodos metu pasirodė, kad ir tarp fotografų yra kitų puikių menininkų, poetų, dainininkų, šokėjų vežimėliuose, dailininkų, keramikų. Tad ir Birštono parodos metu neįgalios fotografės iš Alytaus, Marijampolės ir kitur kvietė burtis į neįgaliųjų menininkų kūrybines organizacijas, susivienijimus, puoselėti meną tarp mūsų, neatsilikti nuo profesionalių sveikuolių. Plenero dalyviams Neringos savivaldybė buvo surengusi išvyką po Kuršių Neriją, lyg pavedimu šalia neįgaliųjų budėjo Alytaus mikroautobusiukas, turėjome puikias gyvenimo sąlygas Neringos miesto socialinės reabilitacijos, kultūros centre (direktorė Liucija Olšauskienė), LID surengė ir aprūpino kelionę į plenerą ir parodą, o jos metu kauniečiai ir birštoniečiai surengė dalyviams koncertą. Už tai dėkojame Jums, mielieji.
Kaip ir Zyplių plenere, taip ir Nidoje, pasigedome profesionalių paskaitų, rimtų pokalbių apie meninę fotografiją, fotoaparatūrą, susitikimų su tenykščiais menininkais ir, suprantama, dėl finansinių problemų, nes viena LID finansiškai nepajėgi rengti didesnio masto plenerų. Nors Lietuva yra krepšininkų, futbolininkų kraštas, tačiau pasaulinėse parodose ji yra ir tarp geriausių fotomeistrų. Gaila, kad mes ir neįgalieji per savo ir regioninę spaudą negalime bendrauti, parodyti savo meninių nuotraukų bendraminčiams, dirbame lyg pogrindyje. O nuotraukos nueina į stalčius. Tuo tarpu spaudoje reklamuojama degtinė, alus, menkaverčiai anekdotai ir pan. O vis dėlto Lietuva yra ir menininkų šalis.
Verta padėkoti ir tiems, kurie ne tik fotografavo plenere, bet ir mokė pradedančiuosius, vėliau iki išnaktų sėdėjome prie kompiuterių, negailėjome poilsio valandų. Tai Andrius Lizunenko (Tauragė), V. Klimavčius (Birštonas), A. Matulaitis ir Zita Antanavičienė (Marijampolė), kūrėme plenero vinjetę, buvome savo darbų kritikai ir savikritikai. O marijampolietis A. Matulaitis netgi sukūrė plenero videofilmą, kurį per parodą parodėme plačiajai auditorijai.
Pasak LID koordinatorės Raimondos Lebelionytės-Alseikienės, paroda iš Birštono keliaus į Jurbarką, Kelmę bei kitas Respublikos kultūrinių centrų parodų sales, kur žiūrovai pamatys ir susipažins su neįgaliųjų menininkų darbais, stebinančiais kūrybine įvairove.

Voruta. –  2008, saus. 12, nr. 1 (643), p. 16.