Pagrindinis puslapis Uncategorized Nesutarus komisijai, šiemet K. Barėno premija liko be šeimininko

Nesutarus komisijai, šiemet K. Barėno premija liko be šeimininko

Zinaida Paškevičienė, Jevgenijus Bardauskas, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Kasmet Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje teikiama rašytojo Kazimiero Barėno premija šiemet patyrė visišką nesėkmę – vos paskelbusi šeštąjį laureatą, komisija netrukus savo sprendimą atšaukė.

Šis precedento  neturintis įvykis sudrebino komisiją, skiriančią K. Barėno literatūros premiją, kasmet penktus metus teikiamą jaunam , iki 35-erių metų rašytojui. Komisijos nariai – bibliotekos, Lietuvos rašytojų sąjungos ,akademinės visuomenės atstovai.  Pasak komisijos pirmininkės, daugumai nusprendus premiją skirti panevėžietei Indrei Janušytei už knygą „Prašau, nesudaužyk mano širdies“ , vienam komisijos nariui sprendimą užginčijus ir pasitraukus iš jos, balsai pasiskirstė po lygiai, todėl nuspręsta premijos neteikti.

„Dėl netobulų nuostatų, po didelių ginčų, protestavimų nebuvo įmanoma priimti išties teisingo sprendimo. Nebuvo numatyta, kaip reikėtų skaičiuoti balsus ir suvesti rezultatus tuo atveju, kai balsai pasiskirsto tolygiai, vienam nariui nedalyvaujant“, – situaciją aiškina komisijos pirmininkė Rima Maselytė.

Kodėl paskubėta apie premijos paskyrimą paskelbti viešai, ji neatskleidžia: „Komisijos nutarimu, nenorime aiškinti visų smulkmenų. Esminis dalykas – kad [pasklido] informacija apie dalyvius ir paminėtus žmones.“

Turėjęs kitą nuomonę dėl premijos laureato iš komisijos narių pasitraukė rašytojas, Vilniaus universiteto literatūros katedros docentas  Regimantas Tamošaitis.  Jis dėl nesusikalbėjimo kaltina organizatorius  – esą gyvenant skirtinguose miestuose nepakanka premiją paskirti vien tik susirašinėjant.

„Kažkokie sutrikimai mūsų susirašinėjime, matyt, reikėtų kažkaip kitaip spręsti kandidato išrinkimą, kai visi susirinktumėme, pasakytume argumentus. Premija garbinga, pakankamai rimta, todėl turėtų būti paskiriama solidžiai ir tvarkingai“, – teigia R. Tamošaitis.

Jo nuomone, I. Janušytės knyga yra geras populiariosios literatūros kūrinys, tačiau, meniniu požiūriu, kiti leidiniai ją lenkia.

„Aš pats ir skaičiau, ir esu rašęs apie K. Barėno kūrybą. Įsivaizduoju, kokia premija turėtų būti, ir mes lygiavomės į aukštesnės meninės kultūros standartus“, – tikina R. Tamošaitis.

R. Maselytės teigimu, bus sudaryta nauja komisija ir tobulinami premijos skyrimo nuostatai, todėl apdovanojimas bus teikiamas kitąmet.  Belgijoje gyvenančios laureatės knyga „Prašau, nesudaužyk mano širdies“ vis dėlto bus pristatyta jos kūrybos vakare ketvirtadienį bibliotekoje.

Premija įsteigta paskatinti jauną prozininką. Apdovanojimą savo lėšomis skiria Panevėžio rajone gimęs rašytojas K. Barėnas ir jo žmona Marija.  Premiją jau yra gavę penki rašytojai.