Pagrindinis puslapis Uncategorized „Nepriklausomi lygės skaitiniai 2015“

„Nepriklausomi lygės skaitiniai 2015“

Vilija DOBROVILSKIENĖ,  LNRS narė, Elektrėnai, www.voruta.lt

Į  tradicinį nuotaikingą žodžio ir muzikos renginį  rinkosi  visi (ne tik LNRS nariai), kas pasiilgo subtilaus poezijos žodžio, muzikos, šįkart panorę pasidalinti pamąstymais ir kūryba svajonės tema. Daugelis susirinkusiųjų – Vilnijos inteligentai, mokytojai. Renginio dalyviams buvo pasiūlyta pasvajoti – juk svajonės yra žmogaus stiprybės, emocinio pakylėjimo sparnai, nešantys į viltį dvasingumo link… Šie skaitiniai iš kitų renginių išsiskiria savo nepriklausoma, dvasinga, gyva polemika ir filosofija bei iš anksto paskelbta skaitinių tema. Šiemet Nepriklausomi lygės skaitiniai 2015“ surengti Vilniaus Mokytojų namuose, sutapo su Baltų vienybės diena, lietuvaičių plačiai minima pasaulyje.

Apie romantines susirinkusiųjų svajones bylojo ir dailės darbų paroda, kurią surengė dailininkas ir poetas, romantikas Stasys Povilaitis. Šis mūsų draugas, vedinas savo svajonių,  jau aplankė daugelį pasaulio valstybių (pasiekė net Indiją) ir visiškai realiai ketina apsilankyti… Mėnulyje! Ech, kur ir kada gimsta tokios svajonės? Juk ne tik pinigėliai ir metai lemia mūsų svajones.

Pakilia nuotaika susirinkusius pradžiugino  Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos muzikantės:  Irma Asinavičienė (kanklės, vokalas), Lijana Venslovienė (kanklės), Vilgailė Striužaitė (gitara, smuikas, vokalas). Viešnios atliko  B. Andres, Z. Bružaitės, I. Asinavičienės ir V. Striužaitės kūrybą.Dainavome kartu… Mieloms svajotojoms padovanojome šiais metais išleistą LNRS Vilniaus skyriaus sutelktuvę ,,Tarp Vilnelės ir Neries“.

Skaitinių sumanytojas ir  vedėjas mgr. Romas Adomas Vorevičius, pasveikinęs susitikimo dalyvius ir svečius, prisiminė pasaulinio garso gruzinų poeto Šota Rustaveli svajonių ir meilės istoriją, taip pat   pamėgino  suprasti pačias paprasčiausias savo mokinių svajones. Turbūt nedaugelis žinome, kad R. A. Vorevičius neatsitiktinai pamėgo Gruziją, ošią Užkaukazės šalį drąsiai vadina savo antrąja Tėvyne, į kurią ir vėl svajoja nuvykti…

Gražioms visų kalbėjusių svajonėms paantrino ir garbi renginio viešnia, svajingoji diskusijos vedėja Aldona Jeleniauskienė – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo centro vadovė. Kiekvienam p. Aldona (realiai svajojanti ir žinanti, jog nori dirbti Kultūros ministre) padovanojo patį tikriausią amžinos jaunystės ir svajonių receptą ir palinkėjo kūrybinės energijos bei šviesių svajonių.

Daug gražiausių romantinių  posmų apie savo svajones skaitė ir išsakė nepailstantys svajokliai: Petras Juodelė, Vlada Banilytė – Kvedarienė, Danutė Ruseckaja, Albina Tumaitė (ačiū už Simoną Daukantą, už jam skirtą akrostichą),Valerijus Sergejevas, Benjaminas Kondratas, Zita Čepulytė,  Elytė Malašauskienė, Leopoldas Stanevičius, Aleksandras Šidlauskas,Pranas Gediminas Kalinauskas ir kiti, kurių svajonės siekė vaikystę, jaunystę, pomėgius, pokario metus, draugus, pramogas, šeimos laimę, kūrybos sumanymus. Tačiau ne visi šventės dalyviai, net paraginti, išdrįso pasisakyti, kai kurie kalbėdamivis ,,pabėgdavo“ nuo temos…

Renginyje buvo  pristatyta dr. Remigijaus Naužemio dokumentinė knyga ,,Sanasaras Tamanianas – Lietuvos imtynių sporto puoselėtojas“, kurioje iš dalies  pasakojama apie didelę žmogaus svajonę – padėti tiems, kurie žengia pirmuosius žingsnius į didįjį sportą. Vėliau visi literatai, prisiminę svaiginančią mūsų krepšininkų sėkmę Europos krepšinio čempionate,,,sidabriniams“ Lietuvos krepšininkams palinkėjo dar ryškesnių svajonių ir jų įgyvendinimo.

Prasmingus nepriklausomus skaitinius simboliškai prasmingai užbaigė kalbininkas, žymus visuomenės veikėjas Alfonsas Kairys. Jis kalbėjo apie išsipildžiusią svajonę, kai lietuvių kalba tapo valstybine, ir apie kasdienę kovą už  svajonę, kad lietuvių kalba… išliktų lietuviška. Renginio svečiui dalyviai uždavė klausimų dėl ,,dvigubos v“, lietuvių kalbos puoselėjimo Rytų Lietuvoje ir pasaulyje.

,,Ir aš ten buvau, savo svajones skaičiau, per lapą varvėjo…“. Renginio akimirkas žiūrėkite Facebooko puslapyje (LNRS, Vilniaus skyrius).

Iki kitų skaitinių, kūrėjai svajotojai! Su profesine švente, Mokytojai.