Ne apie katinus arba kai katinai tampa visatos centru

Ne apie katinus arba kai katinai tampa visatos centru

Onutė Gaidamavičiūtė, www.voruta.lt

Visą šventinį Advento, Kalėdų laikotarpį iki pat Trijų karalių Vilniuje, Antakalnio galerijoje, veikė itin nuotaikinga ir šmaikšti paroda Ne apie katinus. Parodos iniciatoriai ir pagrindiniai eksponuojamų paveikslų autoriai: novatoriškas ir dažnai mėgstantis savo kūryba provokuoti grafikas prof. Giedrius Jonaitis ir tekstilininkė, taip pat tapytoja, Antakalnio galerijos spiritus movens Džina Jasiūnė.

Parodos ekspoziciją papildė ir nuotaikingi moksleivių, Antakalnio galerijos dailės studijos ugdytinių piešiniai, paveikslai, daugiausia piešti spalvotais pieštukais.

Ekspozicijos erdvę sukūrė nuotaikingi ir žaismingi įvairiaspalviai katinų paveikslai, studijos. Detaliu piešiniu ir tam tikru subtilumu išsiskiria Džinos Jasiūnės katinų paveikslai. Čia atgyja įvairiaspalviai kurkliai, taip pat net mėlyni, oranžiniai ir vyšniniai. Vieni, regis, pūkuotesni, nelyg persai, kiti labiau primena Siamo katinus.

Žaismingumu išsiskiria ir Džinos sukurti katinų portretai, kur katinukai įrėminami apvalios formos juodo fono, nelyg kokiose senose artimųjų fotografijose.

Giedriaus Jonaičio katinų vaizdai išsiskiria ypatinga įvairove, tai ir grafikos darbai, ofortai, kuriuose katinai vaizduojami lyg apgaubti paslapties šydo (vyrauja tamsesni ofortui būdingi tonai). Buvo labai netikėtas G. Jonaičio pateiktas ir lietuviškų lito banknotų su Dariumi ir Girėnu interpretavimas (jiems nupiešti katiniški ūsai).

Kiek neįprastos, bet labai žaismingos ir netikėtos, G. Jonaičio pateiktos kompozicijos su lėkštėmis, savotiški asambliažai, kurie galbūt simbolizuoja ir katinų maisto dubenėlius.

G. Jonaitis taip įvardija parodos idėją: „Kol nebuvome pažįstami su Džina – niekieno neraginamas esu sukūręs mažą katiniuko litografiją ir graviūrą. Ir šuniuką, ir dramblį galiu nupaišyti, jeigu man atrodys, kad įdomu, ar noriu tai padaryti. Su Džina pagalvojome, visai ir neblogai – artėja Kalėdos, katiniukai, gal žmonėms tai pakels nuotaiką. Džinos piešiniai rimti, techniškai gerai padaryti, o pas mane – bus šmaikščių ir juokingų. Sau esu reiklus, ne bet kas, ką sukuriu, patinka, daug ką išmetu“[1]. Tad iš tiesų G. Jonaitis pateikė visą seriją šmaikščių keturkojų.

Beje, savitai atrodo ir Džinos Jasiūnės sukurtas tekstilinis, matyt, veltas, katinas, patupdytas ant krėslo, kurį, regis, taip ir norisi, norėjosi paglostyti.

Matyt, parodos autoriai ir patys turi augintinius – katinus, kas leidžia įtaigiau perteikti šių mielų augintinių savitumą.

Tad ši šmaikšti nuotaikinga paroda skirta visiems – ir jauniems, ir vyresniems, ir katinų mylėtojams, ir visiems kūrybiškiems žmonėms.

Galbūt paroda atliko ir socialinę akciją – paskatino lankytojus jaustis atsakingesniems už savo globotinius, augintinius.

Onutės Gaidamavičiūtės nuotraukos

[1] Prieiga per internetą: https://m.delfi.lt/kultura/naujienos/article.php?id=91927115

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.