Pagrindinis puslapis Lietuva Naujoje svetainėje Lietuvos gyventojai kviečiami pranešti apie korupcijos atvejus

Naujoje svetainėje Lietuvos gyventojai kviečiami pranešti apie korupcijos atvejus

2012 m. spalio 19 d. pradėjo veikti „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) sukurta svetainė skaidrumolinija.ltSvetainėje Lietuvos gyventojai kviečiami viešai ir paprastai pranešti apie galimus korupcijos ir biurokratizmo atvejus, pvz., kyšininkavimą, piktnaudžiavimą tarnyba, sprendimų priėmimo vilkinimą ar vengimą priimti sprendimą iš esmės. Pranešti galima ir nenurodant savo vardo ir pavardės. 

Svetainėje gyventojai gali klausti, kas yra laikoma pažeidimu, kaip elgtis, su juo susidūrus, bei kaip teisėtai spręsti savo problemas. Atsakymus gali teikti ir skaidrumolinija.lt prižiūrintys TILS darbuotojai, ir valstybės bei savivaldos institucijų atstovai, ir kiti puslapio lankytojai. Klausimą galima pateikti viešai arba tik TILS teisininkams.

Susidūrę su korupcija ar biurokratizmu, žmonės gali pažymėti tai skaidrumolinija.lt pateiktame Lietuvos geografiniame žemėlapyje – tereikia aprašyti galimą pažeidimą ir nurodyti sritį, kurioje jis įvyko. Papildoma informacija teikiama pasirinktinai.

TILS pažymi, kad skaidrumolinija.lt negali atlikti teisėsaugos ar kitų institucijų funkcijų, t. y. rinkti įrodymus, tirti, apklausti ir panašiai. Šios svetainės pagalba siekiama palengvinti gyventojų bendravimą su institucijomis, atkreipti dėmesį į daugiausiai nusiskundimų sulaukiančias procedūras bei institucijas ir skatinti imtis teigiamų sisteminių pokyčių.

Panašios iniciatyvos veikia ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, Indijoje veikiantis puslapis www.ipaidabribe.com (angl. „aš sumokėjau kyšį“) jau sulaukė 21 000 pranešimų apie galimus pažeidimus ir paskatino reformas Indijos viešajame sektoriuje.

Kolegų iš užsienio patirtis rodo, kad žmonės noriai naudojasi tokiais puslapiais ir praneša apie galimus piktnaudžiavimus ir neskaidrumus. Labai norėčiau, kad skaidrumolinija.lt svetainė taptų vieta, kur žmonės viešai ir atsakingai praneš apie problemas ir pažeidimus, apie kuriuos kitaip galbūt nebūtume sužinoję. Tikiuosi, kad puslapis taps naudingu įrankiu teisėsaugos bei valstybės ir savivaldos institucijų atstovams, siekiantiems suprasti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir ką tobulinti savo veikloje“, – sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Svetainės pristatymo video (trukmė 1:11): https://vimeo.com/51292054

Instrukcinis video kaip naudotis puslapiu (trukmė 1:59): https://vimeo.com/51283788

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, +370 689 97579

Zenekos nuotr.

Nuotraukoje: TILS vadovas S. Muravjovas