Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Baltarusija Naugarduko piliai gresia griūtis

Naugarduko piliai gresia griūtis

Besiformuojanti nuošliauža Naugarduko piliakalnio šlaite | Tatjanos Caruk nuotr., “Naša Niva”

Tomas Baranauskas, www.alkas.lt

Kol Lietuvos dėmesys prikaustytas prie Vilniaus Pilies kalno problemų, kita žymi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilis – Naugardukas – atsidūrė dar didesniame pavojuje. Naugarduko pilies kalne vyksta panašūs procesai, kaip ir Vilniuje, tačiau grėsmė išlikusiems pilies griuvėsiams, ko gero, susidarė dar didesnė.

Šių metų balandžio pabaigoje didžiulė nuošliauža pradėjo formuotis ties visu rytiniu Naugarduko piliakalnio šlaitu. Ši nuošliauža kelia grėsmę, kad gali nuvirsti visas Bažnyčios bokštas (vienas iš dviejų bokštų, išlikusių pilyje) su šalia esančios gynybinės sienos liekanomis.

Pirmieji būsimos nelaimės požymiai buvo pastebėti dar 2016 m. gegužę ties Bažnyčios bokštu. Čia dar 2013 m. bendrovė „Belrestauracija“ vykdė prieštaringai vertinamus kalno ir minėto bokšto tvirtinimo darbus. Tuo metu konservuojamas bokštas buvo aplipdytas šiuolaikinėmis plytomis, gerokai sudarkiusiomis jo vaizdą. Taip pat jis buvo sutvirtintas gręžtiniais poliais ir metaline konstrukcija. Iš viso tuomet buvo išgręžta apie 100 gręžinių, kurie užpildyti betonu. Darbai buvo vykdomi žiemos metu.

Baltarusiai baiminamasi, kad gali netekti pilies, kurią laiko pirmąja Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostine. Tuo tarpu Naugarduko rajono ir Gardino srities valdžios atstovai ramina, kad esą jokios nuošliaužos dar nėra – tėra grunto įtrūkimas, kuris esą bus artimiausiu metu sėkmingai sustiprintas. Institutas „Grodnograždanprojekt“ jau suplanavo piliakalnio sustiprinimo darbus, jiems skirtos lėšos.