Pagrindinis puslapis Pasaulis NATO Kryme turėtų įsikišti, kol neprasidėjo „žudynės“, sako totorių lyderis

NATO Kryme turėtų įsikišti, kol neprasidėjo „žudynės“, sako totorių lyderis

Saulius Masalskas, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS, ELTA

Krymo totorių, kurie yra musulmonai, mažumos vienas pagrindinių lyderių Mustafa Cemilevas ketvirtadienį paragino NATO įsikišti Kryme, kad būtų užkirstas kelias „žudynėms“, o Krymo totorių bendruomenę ragino boikotuoti būsimą referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

9.47 val. Ukrainiečiai pasisako už vienybę ir žada kovoti dėl Krymo

Prorusiškai Krymo vyriausybei stengiantis paskubomis prijungti šį regioną prie Rusijos, žmonės likusioje Ukrainos dalyje žada nesėdėti rankų sudėję, kai Maskva ruošiasi atsiriekti dalį jų šalies.

Daugelis visuomenės narių – pradedant garsenybėmis, baigiant ultradešiniaisiais judėjimais ir vietos etninėmis mažumomis – pasisakė prieš sekmadienį planuojamą surengti referendumą, kuriame Krymo gyventojai galės nuspręsti, ar jų regionas turi tapti Rusijos teritorija.

Pastarąją savaitę visos didžiosios Ukrainos televizijos beveik kas valandą transliuodavo vaizdo įrašą, kuriame garsūs televizijos laidų vedėjai ukrainiečių ir rusų kalbomis ragino išsaugoti šalies vienybę ir teritorinį vientisumą.

„Dieve, apsaugok mūsų žmones nuo griuvėsių! – trumpame vaizdo pranešime sako privačios televizijos „1 plius 1“ žurnalistė Natalija Mosijčiuk. – Mes vis dar tikime, kad šią vasarą visi važiuos į Krymą; kad jis bus draugiškas ir ramus.“

Maskva savo veiksmus Ukrainoje iš dalies argumentuoja būtinybe apsaugoti rusakalbius kaimyninės šalies rytuose ir pietuose, įskaitant Krymą, kur jie sudaro didelę arba didžiąją gyventojų dalį.

9.28 val. J. Kerry ir S. Lavrovas Londone susitiks aptarti padėtį Ukrainoje

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas dalyvaus svarbiame susitikime Londone dėl padėties Ukrainoje, Krymui sekmadienį ruošiantis referendumui dėl pusiasalio aneksijos, skelbia BBC.

Kaip pranešama, J. Kerry dar kartą įspės S. Lavrovą, kad referendumas ir Rusijos karinė intervencija Kryme gali lemti koordinuotas JAV ir Europos Sąjungos sankcijas.

J. Kerry jau įspėjo dėl „labai rimtų veiksmų“, jeigu Rusija prisijungs Krymo regioną.

8.21 val. Ukraina ragina Rusiją derybų keliu ieškoti būdų užbaigti priešpriešą

Ukrainos vyriausybės vadovas ketvirtadienį kreipėsi į Jungtines Tautas (JT), ragindamas Rusiją prie derybų stalo ieškoti būdų užbaigti priešpriešą tarp Kijevo ir Maskvos.

Premjerui kalbant Jungtinėse Tautose, Ukrainoje vėl buvo pralietas protestuotojų kraujas.

A. Jaceniukas pažymėjo, kad vis dar įmanoma derybų keliu rasti krizės sprendinį, jei Rusija sutiks atitraukti savo pajėgas iš Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio ir pradėti rimtą diplomatinį dialogą.

„Norime derybų. Nenorime jokio pobūdžio karinės agresijos“, – sakė premjeras, kreipdamasis tiesiai į Rusijos ambasadorių Jungtinėse Tautose Vitalijų Čiurkiną.

8.06 val. JAV Senatas svarstys įstatymo projektą dėl paramos Ukrainai ne anksčiau kaip kovo 24 d.

Jungtinių Valstijų Senatas svarstys įstatymo projektą dėl ekonominės paramos Ukrainai ne anksčiau kaip kovo 24 dieną, apie tai informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

8.04 val. Krymo totorių, kurie yra musulmonai, mažumos vienas pagrindinių lyderių Mustafa Cemilevas ketvirtadienį paragino NATO įsikišti Kryme, kad būtų užkirstas kelias „žudynėms“, o Krymo totorių bendruomenę ragino boikotuoti būsimą referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

„Jeigu kitos priemonės neveikia, tuomet NATO turėtų įsikišti kaip Kosove“, – sakė M. Cemilevas, telefonu duodamas interviu iš Briuselio, kur rengiasi penktadienį susitikti su NATO pareigūnais.

„(NATO intervencija) paprastai įvyksta, kai būna kokios nors žudynės, (o) mes norime, kad tai įvyktų prieš žudynes“, – sakė M. Cemilevas, kuris šiuo metu yra parlamento Kijeve narys ir kuris anksčiau šią savaitę telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

7. 08 val. Prorusiška Krymo valdžia tvirtina, kad referendumui visiškai pasirengta, ir tikisi, kad ateis balsuoti 100 procentų Krymo gyventojų. Tačiau jiems, panašu, labiau rūpi, kaip per visus šiuos neramumus išsaugoti santaupas ir atgauti pensijas.

Per kelias pastarąsias dienas naujoji Krymo valdžia iš tikrųjų parodė stebėtiną organizuotumą ir, greičiausiai ne be dar labiau organizuoto vadovavimo ir paramos, pasirengė sekmadienį vyksiančiam referendumui dėl Krymo prijungimo prie Rusijos. Yra ir balsadėžės, ir rinkėjų sąrašai, trūksta tik biuletenių. Referendumo organizatoriai tikisi, kad Krymo gyventojai, balsuos gausiai ir pritars Krymo stojimui į Rusijos federaciją. Tuo metu patys Krymo gyventojai stovi eilėse prie bankomatų bandydami atgauti algas ir pensijas, bei atsiimti santaupas. Nepanašu, kad tai pavyko visiems.

Krymo valdžia tvirtina, kad Ukrainos bankų nenacionalizuos ir, kad Maskva padės finansiškai, bet panika vis vien kilo. Nepanikuoja tik į Krymą įvestos 20 tūkst. Rusijos kariuomenės pajėgos. Tokiomis aplinkybėmis net ir aukščiausi Vakarų šalių diplomatai pripažįsta, kad svarbiausius sprendimus Kremlius turės priimti jau po kovo 16-osios.

„Manau, kad tokiomis aplinkybėmis niekas neabejoja už ką bus balsuota. Niekas dėl to neabejoja. Taigi tai klausimų nekelia. Klausimas kyla tik dėl to, ar Rusija pasirengusi ieškoti sprendimo derybomis su Ukraina, su kontaktine grupe, su kitomis suinteresuotomis šalimis, kad galima būtų tai išspręsti atsižvelgiant į jos teisėtus interesus, ir ji turi teisėtų interesų, bet jų užtikrinimas neturi pažeisti tarptautinių įstatymų ir tai neturi būti daroma automatų buožėmis ir įvestomis didelėmis karinėmis pajėgomis“, – sako JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Prieš referendumą sekretorius planuoja nuskristi į Londoną, kur jis dar kartą susitiks su ministru Lavrovu, bet abejotina, kad prezidentas Putinas panorės ką nors keisti, kol negaus referendumo rezultatų.

Nuotr. – uacrisis.org