Monsinjoro K. Vasiliausko kelionė tremties takais

Monsinjoro K. Vasiliausko kelionė tremties takais

Spalio 19 d. 18 val. Valdovų rūmuose vyks foto albumo „Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko tremties takais“ pristatymas. Leidinio sudarytoja Ramunė Sakalauskaitė, išleido Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras bendradarbiaudamas su VšĮ „Porta artis“.

1990 m. vasarą vykusią ekspediciją į K. Vasiliausko tremties vietas Komijoje fiksavo fotografas Vytautas Daraškevičius.

„.. Visokie žmonės, tariant Monsinjoro žodžiais, įvairūs, net slegiami kalčių, bet žmonės. Tik toks santykis, toks bendražmogiškas žvilgsnis padėjo jam atvira širdimi, be pagiežos ir keršto troškimo, sugrįžti ir į tremties vietas, sugrįžti ne tik su sunkiais prisiminimais, bet ir su šviesa akyse…“ Taip leidinyje rašo profesorė Viktorija Daujotytė.

Albumas pasakoja apie monsinjoro K. Vasiliausko kelionę į tremties vietas, jo pašventintus Levo Karsavino ir generolo Jono Juodišiaus kapus bei paminklą ten palaidotiems represuotiems žmonėms.  Fotografinį V. Daraškevičiaus pasakojimą lydi jo straipsnis apie ekspedicijų į tremties vietas konkrečias realijas. Nuotraukos, kuriose įamžintas monsinjoras K. Vasiliauskas, papildo jo paties citatos.

Renginyje, kurį ves literatūros kritikas Valentinas Sventickas, kalbės Lietuvos gyventojų genocido ir tyrimo centro direktorius dr. Arūnas Bubnys, fotografijos istorikas Stanislovas Žvirgždas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Ramūnas Terleckas.

17 val. vyks dokumentinio filmo Komiją  „Benamiai“ (LRT archyvai) apie 1990 m. ekspediciją į peržiūra.

2022-uosius Seimas paskelbė monsinjoro K. Vasiliausko metais.

genocid.lt inf.