Pagrindinis puslapis Autoriai Gaidamavičiūtė Ona Mistinių erdvių – pajautų atvertis: apžvelgiant Zitos Vilutytės parodą

Mistinių erdvių – pajautų atvertis: apžvelgiant Zitos Vilutytės parodą

Mistinių erdvių – pajautų atvertis: apžvelgiant Zitos Vilutytės parodą

Z.Vilutytė. Asmeninio albumo nuotr.

Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, www.voruta.lt

Rugsėjo 12 dieną Kaune, Verslo parko „Aušra“ (Vytauto pr. 23) parodų erdvėje – „Meno zonoje“ – atidaryta tapytojos, grafikės, kompozitorės, tarpdisciplinio meno kūrėjos Zitos Vilutytės personalinė tapybos paroda „Terra Nova“ ( iš italų kalbos – „Naujoji žemė“). Dalis šios kolekcijos paveikslų jau buvo pristatyti Lietuvos ir užsienio (Serbijoje, Maltoje) parodose, o kai kurie – visiškai nauji, rodomi pirmą kartą.

Zita Vilutytė kuria tarpdisciplininį meną, ši paroda pristato tik mažą dalį menininkės apimamų veiklos sričių, tokių kaip holistinis teatras, poezija, grafika, fotografija, muzika. Menininkė taip pat vykdo mokslinius tyrimus ir rašo įvairias publikacijas mokslo ir meno leidiniams. Ji pagrįstai yra laikoma holistinio meno pradininke Lietuvoje. Šiuo metu jos nauja veiklos sritimi tapo socialinis praktikos menas. 2016 m. Zita Vilutytė su kolegomis menininkais įkūrė tarptautinę asociaciją IAF ANIMA MUNDI, kuri apima kultūros , meno, švietimo ir mokslo sritis. Ji yra šios asociacijos prezidentė. Veikla, pradėta asociacijoje, plėtojasi labai sparčiai. Tarpdisciplininiai tarptautiniai meno renginiai – festivaliai, konferencijos, mokymai, parodos ir meno tyrimai – yra dalis asociacijos veiklos sričių. Ši organizacija jungia viso pasaulio menininkus, yra sukurta veiklų platforma, į kurią jungiasi įvairių šalių meno centrai ir galerijos, menininkų grupės. Šiuo metų generuojama idėja yra įkurti Migruojančią akademiją, kuri taptų mokymo platforma ne tik menininkams bei jų projektams, bet ir visiems, kurie ieško alternatyvaus mokymo ir mokymosi būdų. 2020 m. numatomoje rengti II tarptautinėje šiuolaikinio meno bienalėje „NO standART. The Nomads“, kuri įvyks Kaune, menininkų grupė planuoja sudėti paskutinius taškus šiame projekte ir leisti jam startuoti. Menininkė teigia: „Gyvename labai įdomiu, plačios ir fundamentalios transformacijos laiku, kai viskas keičiasi, pradedant gyvenimo stiliumi, baigiant technologijomis. Nors tai didžiulių galimybių laikas, vis dėlto jis pilnas pavojų. Dabar tas momentas, kai turime priimti sprendimą ir tapti atsakingais už savo gyvenimą, ir ne tik už savo, bet ir bendrai už gyvenimą. Už mintis, žodžius, kiekvieną veiksmą ir viską, ką mes darome. Šis naujas laikotarpis suteikia didelių galimybių. Viskas keičiasi. Šiandiena tampa istorija jau rytoj, o mūsų laikas yra dabar.“

 

Z. Vilutytė surengė per 40 personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje (Italijoje, Indijoje, Gruzijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Makedonijoje, Maltoje, Latvijoje, Estijoje, Danijoje ir kt.). Z. Vilutytės kūryba, šiuo atveju vizualinė, itin dinamiška: jeigu ankstesni Z. Vilutytės darbai išsiskyrė prislopintais subtiliais pasteliškais tonais, tai šioje parodoje paveikslai išsiskiria ypatingu spalvų ryškumu, intensyvumu, nemažais formatais: dominuoja raudonos ir mėlynos spalvų deriniai.

Pasastarieji tonai sustiprina paveikslų emocinį įtaigumą, muzikalumą. Paveiksluose vyrauja grakščios šokančios, besistiebiančios į dangų moters motyvas, atsiveria mistiškas erdvių, svajų, sapnų pasaulis: pvz., paveiksluose: „Kada nors, kada nors…“, „Pas De Deux su savo siela“, „Sapnų audėja“, „Akimirka prieš nušvitimą“, „Twin flame“, kt.

Kai kurie iš parodoje eksponuojamų darbų išsiskiria ypatingu dramatizmu ir vidine įtampa, pvz., abstraktūs paveikslai „Protėvių kraujas I–II“, kuriuose – juodų ir raudonų potėpių–plokštumų žaismas.

Menininkė savo paveiksluose akcentuoja ypatingą vidinių pajautų, įsiklausymo į savo vidinį pasaulį svarbą, pvz., paveikslas „Klausyk savo širdies virpesių, viskas įmanoma“.

Prisiminus Z. Vilutytės parodos pavadinimą „Terra Nova“ – „Naujoji Žemė“ – kyla klausimas, kas gi yra toji Naujoji Žemė? Pati menininkė teigia: „Gyvename ypatingoje šalyje, kuri po komunizmo žlugimo persirito į gęstančio kapitalizmo epochą, draskomą krizių, beprotiškos gamybos ir vartojimo konkurencijos. Senasis laikotarpis mums paliko degradavusią aplinką ir sklerotišką politinę kultūrą, pavergtą išankstinių nuostatų ir interesų. Atėjo tas laikas, kai turime prisiimti atsakomybę ir kurti Naująją Žemę visomis prasmėmis. Neturime kito pasirinkimo.“

Tad kas gali surasti tą Naująją žemę, kaip ją atpažinti? Tai, matyt, kiekvieno iš mūsų vidinės nuojautos, pajautos, sugebėjimo į jas įsiklausyti ir jomis gyventi kuriant naują vidinę tikrovę, vidinę kūrybos erdvę.

Z.Vilutytės paroda „Terra Nova“ Verslo parko „Aušra“ „Meno zonoje“ veiks iki lapkričio 30 dienos. Parodą galima lankyti nuo pirmadienio iki penktadienio – nuo 9 iki 18 valandos.

Pabaigoje dera paminėti ir Z. Vilutytės parods rengėjus: verslo parką „Aušra“, VšĮ „Gabrielės meno galeriją“, renginio partnerius –  bistro „Spaustuvė“ ir „Coffee One“.

Naujienos iš interneto