Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Rusija „Misija Sibiras‘16“ dalyviai traukiniu išvyko į Igarką

„Misija Sibiras‘16“ dalyviai traukiniu išvyko į Igarką

Pasaulio lietuvių vienybės dieną, liepos 17, iš Vilniaus traukinių stoties Maskvos link pajudėjo jau penkioliktoji, vienuoliktus metus iš eilės vykstančio, projekto „Misija Sibiras“ ekspedicija. Šių metų ekspedicijos komandos tikslas – už poliarinio rato esanti Igarka.

Dar balandžio mėnesį projekto „Misija Sibiras“ organizatoriai, paskelbę atranką į 2016-ųjų metų ekspediciją, sulaukė daugiau nei 800 norinčiųjų tapti projekto dalyviais. Iš jų 76 asmenys buvo atrinkti į bandomąjį žygį ir būtent po jo buvo suformuota galutinė 16-os žmonių komanda. Atrinkta komanda atsakingai ruošėsi ekspedicijai: kartu leidosi į dar vieną žygį Lietuvoje, susitikinėjo su Igarkos tremtiniais, klausėsi jų istorijų, lankėsi pas kryždirbį, o taip pat dalyvavo susitikime su LR Prezidente Dalia Grybauskaite. Intensyviam pasiruošimui pasibaigus, šiandien „Misija Sibiras‘16“ komanda jau pakeliui į Igarką.

Igarka – viena tolimiausių ir viena svarbiausių lietuvių tremties vietų, esanti Krasnojarsko srities šiaurėje. Tremties laikotarpiu į Igarką buvo ištremta tūkstančiai lietuvių. Igarkoje iki šių dienų yra išlikusios vienos didžiausių lietuvių kapinės buvusios SSRS teritorijoje. Vienose jų – net apie 500 kapaviečių.  Už šiaurės poliarinio rato, prie Jenisiejaus upės esantis miestas buvo įkurtas 1929 metais, iki tol negyvenamose teritorijose. Tai, kad vietovė ilgai buvo neapgyvendinta, lėmė labai atšiaurus poliarinis klimatas. Žiemos trukmė Igarkoje devyni mėnesiai, o šaltis nukrenta net iki -60°C. Tiesa, šiuo metu temperatūra Igarkoje siekia net apie +30°C.

Į „Misija Sibiras‘16“ ekspedicijos išlydėjimą šiandien Vilniaus traukinių stotyje, geležinkelių muziejuje rinkosi dalyvių artimieji, projekto partneriai, buvę ekspedicijų dalyviai ir visi neabejingi kilniai „Misija Sibiras“ projekto veiklai. Ekspedicijos dalyvius ir susirinkusius svečius sveikino muzikos grupė Kūjeliai. „Misija Sibiras‘16“ komandai linkėjimus sakė profesorius Vytautas Landsbergis, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, „Misija Sibiras“ projekto patarėjų tarybos pirmininkas Vygaudas Ušackas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Šiandien į kelią išlydėjome jau penkioliktąją „Misija Sibiras“ ekspediciją. Labai džiaugiamės, kad į išlydėjimo renginį susirinko ne tik ekspedicijos dalyvių draugai ir artimieji, bet ir žmonės, kuriems projektas „Misija Sibiras“ atrodo svarbus ir reikšmingas. Šis palaikymas reiškia labai daug tiek dalyviams, kurie iš Lietuvos išvyksta su darbams motyvuojančiu žmonių palaikymu, tiek mums, organizatoriams, kuomet matome, kad projektas, net ir prabėgus dešimčiai metų, vis dar yra mėgstamas ir reikalingas“ – kalbėjo labdaros paramos fondo „Jauniems“, organizuojančio projektą „Misija Sibiras“, direktorius Ignas Rusilas.

Labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ įgyvendinamo projekto „Misija Sibiras“ metu jauni žmonės vyksta į apleistas Sibiro vietoves susitikti su dar ten tebegyvenančiais lietuvių tremtiniais ir sutvarkyti apleistas kapavietes. Nuo 2006 m. savo norą dalyvauti projekte išreiškė daugiau nei 11 000 jaunų žmonių, suorganizuota 14 ekspedicijų bei tūkstančiai pristatymų mokyklose, universitetuose, bendruomenių centruose, eksponuota šimtai jaunimo ekspedicijų fotografijų parodų, sukurti dokumentiniai filmai. Visa tai prisidėjo prie jaunosios kartos pilietiškumo bei didžiavimosi savo valstybe jausmo ugdymo.

Prisidėti prie pilietiškumo idėjų sklaidos galite paremdami projektą „Misija Sibiras“. Tai padaryti galite projekto paskiroje portale Aukok.lt, arba trumpaisiais numeriais 1417 – auka 2EUR, 1418 – auka 3EUR.

Raminta Kėželytė
Labdaros ir paramos fondas „Jauniems“

Komunikacijos koordinatorė