Pagrindinis puslapis Lietuva Jubiliejai Minime 70-ąsias kino režisieriaus Gyčio Lukšo gimimo metines

Minime 70-ąsias kino režisieriaus Gyčio Lukšo gimimo metines

 

Irena ŽALYTĖ, LCVA Skaitmeninių dokumentų skyrius

2016 metais garsus lietuvių kino režisierius, ilgametis Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininkas, Europos kino režisierių federacijos vykdomojo komiteto narys Gytis Lukšas švenčia savo 70-metį. 1971-aisiais metais baigęs Kinematografijos institutą Maskvoje, daugiau kaip 20 metų dirbo Lietuvos kino studijoje. Pirmieji jo filmai – 1973 metais sukurta novelė „Telefonas“ televizijos filme „Linksmos istorijos“ ir 1974 metais sukurtas televizijos filmas „Žvangutis“. 1976 metais G.Lukšas Lietuvos kino studijoje režisavo pirmąjį savo vaidybinį filmą „Virto ąžuolai“.

Jau 20 metų režisierius Gytis Lukšas aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos centriniu valstybės archyvu, kuriame saugoma ir kelios dešimtys jo sukurtų dokumentinių ir vaidybinių filmų („Virto ąžuolai“, „Mano vaikystės ruduo“, „Vasara baigiasi rudenį“ ir kiti). G.Lukšas aktyviai skatina visuomenės domėjimąsi lietuvišku kinu, rūpinasi jo sklaida. Nuo 2005 metų režisieriaus iniciatyva Lietuvos kinematografininkų sąjungoje vyksta renginiai, kurių metu plačiajai visuomenei pristatoma archyve saugoma įvairių laikotarpių dokumentika. Renginių dalyviai jau turėjo progos susipažinti su prieškario Lietuvos dokumentiniu kinu, Antrojo pasaulinio karo metų kronika, ankstyvojo pokario dokumentiniais filmais.

2016 metų gegužės 17–22 dienomis kino teatre „Skalvija“ įvyksiančioje jubiliejinėje G.Lukšo filmų retrospektyvoje bus parodyti archyve saugomi „Žalčio žvilgsnis“, „Mėnulio Lietuva“ ir kiti filmai.

Kviečiame pažiūrėti 1996 metų kovo mėnesį Lietuvos centrinio valstybės archyvo kino salėje įvykusio susitikimo su režisieriumi, jo filmo „Žemės keleiviai“ peržiūros ir diskusijų fragmentus.