Pagrindinis puslapis Pasaulis Lietuva - JAV Minėtos 81-osiose Samnerio Veleso deklaracijos, nepripažinusios Baltijos šalių okupacijos, metinės

Minėtos 81-osiose Samnerio Veleso deklaracijos, nepripažinusios Baltijos šalių okupacijos, metinės

Minėtos 81-osiose Samnerio Veleso deklaracijos, nepripažinusios Baltijos šalių okupacijos, metinės

Alfredo Pliadžio KAM nuotraukos

www.voruta.lt

Liepos 22 d. krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės atstovai dalyvavo istorinės Samnerio Veleso (Sumner Welles) deklaracijos, kuria Jungtinės Amerikos Valstijos pasmerkė Sovietų Sąjungos įvykdytą neteisėtą Baltijos valstybių okupaciją ir aneksiją, 81-ųjų metines Vašingtono aikštėje, Vilniuje.

Šį „Sumner Welles“ deklaracija yra puikus Baltijos šalių ir Jungtinių Amerikos Valstijų vienybės simbolis.

1940 m., Sovietų Sąjungai pašalinus Lietuvos, Latvijos ir Estijos vyriausybes, reaguodamas į šią agresiją tuometinis Junginių Amerikos Valstijų valstybės sekretorius Samneris Velesas (Sumner Welles) liepos 23 d. pareiškė, kad JAV niekuomet nepripažins Baltijos šalių okupacijos ir aneksijos, Lietuva, Latvija ir Estija turi būti laisvos ir nepriklausomos valstybės. Tai tapo JAV Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politikos, kuria JAV smerkė Sovietų Sąjungos įvykdytą agresiją bei prievartinį ir neteisėtą Lietuvos, Estijos ir Latvijos inkorporavimą į Sovietų Sąjungą, vykdant Molotovo-Ribentropo suokalbį, pradžia.

Šiandieną JAV yra viena svarbiausių Lietuvos partnerių ir saugumo garantu. Amerikiečiai aktyviai dalyvauja įgyvendinant saugumo užtikrinimo priemones Baltijos šalyse, savo kariais, technika ir finansinėmis lėšomis aktyviai prisideda prie regiono gynybos.

Šventiniame renginyje Vašingtono aikštėje taip pat dalyvavo Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai, grojo Karinių oro pajėgų orkestras.

Ištrauka iš 1940 m. liepos 23 d. Sumner Welles deklaracijos:

„Šios vyriausybės politika visiems žinoma. Jungtinių Amerikos Valstijų žmonės nepalaiko grobuoniškų veiksmų pasitelkiant jėgą ar grasinimus. Amerikiečiai taip pat nepalaiko bet kokio vienos valstybės, kad ir galingos, kišimosi į kitos suverenios valstybės, kad ir silpnos, vidaus reikalus. <…> Jungtinės Amerikos Valstijos laikosi šių savo principų, nes amerikiečiai yra įsitikinę, jog norint išlaikyti sveiko proto, teisingumo ir įstatymo viršenybę, kitais žodžiais tariant, – patį modernios civilizacijos pagrindą – privaloma vadovautis šiomis taisyklėmis santykiuose tarp skirtingų valstybių.“