Pagrindinis puslapis Uncategorized M. Mažvydo „Katekizmo“ originalas – balandžio 1-ąją naujojoje VU bibliotekoje

M. Mažvydo „Katekizmo“ originalas – balandžio 1-ąją naujojoje VU bibliotekoje

lrt.lt

Vilniaus universiteto biblioteka balandžio 1-ąją siūlo ne tik pamatyti pirmosios lietuviškos knygos M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą, bet ir apsilankyti vienoje moderniausių Lietuvos bibliotekų – Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC).

MKIC duris visuomenei atvėrė 2013 metų vasario mėnesį. Per pirmuosius gyvavimo metus biblioteką jau aplankė per 600 000 žmonių, rašoma pranešime spaudai. MKIC sukurta mokymui ir mokymuisi pritaikyta aplinka, kurioje teikiamos paslaugos ištisą parą, 7 dienas per savaitę.

Būtent VU bibliotekoje yra saugoma pirmoji spausdinta knyga lietuvių kalba – M. Mažvydo Catechismusa prasty szadei… (Karaliaučius, 1547).

Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad iš viso galėjo būti išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių. Vilniaus universiteto bibliotekos egzempliorius buvo gautas mainais 1957 metais iš Odesos (Ukraina) M. Gorkio mokslinės bibliotekos.

 

M. Mažvydo „Katekizme“ įamžinta senoji lietuvių kalba, kuri dėl savo archajiškumo ir giminingumo su sanskritu itin reikšminga indoeuoropeistikos tyrinėjimams, ypač – lyginamajai kalbotyrai. Pats knygos lietuvių kalba išleidimas padarė didžiulį postūmį tolesniam bendrinės lietuvių kalbos populiarinimui, jos raidai bei išlikimui. Su M. Mažvydo „Katekizmu“ prasidėjo naujas etapas lietuvių kalbos istorijoje – ėmė kurtis ir plėtotis lietuvių literatūrinė kalba, reikšminga lietuvių tautos kultūrinio gyvenimo priemonė.

Ilgą laiką pirmoji lietuviška knyga nebuvo prieinama visuomenei. Todėl bibliotekos tradicija kasmet vieną dieną rodyti M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą tampa puikia proga geriau susipažinti su pirmąja lietuviška knyga. Balandžio 1 d. M. Mažvydo „Katekizmas“ eksponuojamas minint Vilniaus universiteto įkūrimo datą.

M. Mažvydo „Katekizmo“ originalas bus eksponuojamas balandžio 1 dieną nuo 10 iki 18 val. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre.

Rūtos Trečiokaitės nuotr.