Pagrindinis puslapis Uncategorized Literatūrinė premija Maironio šešėlyje

Literatūrinė premija Maironio šešėlyje

Elena Stankevičienė

Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė

Pagėgių viešojoje bibliotekoje palydint Maironio metus, kuriais Lietuva mini tautos dainiaus 150-ąsias gimimo metines, viešėjo Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, poetė, prozininkė Aldona Ruseckaitė. Į šį susitikimą atskubėjusiems pagėgiškiams ir bibliotekos bendruomenei rašytoja pristatė naujausią savo knygą „Šešėlis JMM“. Kaip autorė teigė, tai meniniai biografiniai rašytojo gyvenimo etiudai, kuriuose vaizduojamas paskutinysis Maironio gyvenimo dešimtmetis. „Ilgus metus mane žavėjo ir traukė ši asmenybė, kuri atrodė tokia didi, tobula, tvirta, nepasiekiama, tarsi granito uola ar monumentas, tačiau prieš dvejus metus supratau, kad jau subrendau parašyti knygą apie šią asmenybę“, teigia Aldona Ruseckaitė. Pasiremdama dokumentine medžiaga, autorė skaitytojui pristato tautos dainių kaip dvasininką, kaip menininką, kaip žmogų, kuriam likimas lėmė gyvenimo saulėlydyje patirti nuoskaudų, nusivylimų ir vienatvės kartėlį.

Rašytoja Aldona Ruseckaitė Pagėgių bibliotekoje viešėjo bibliotekos mecenatės, literatūrinės premijos steigėjos, Pasaulio lietuvių bendruomenės Valdybos narės, Šveicarijos lietuvių bendruomenės pirmininkės, pagėgiškės Jūratės Jablonskytės – Caspersen kvietimu. Ponia Jūratė paminėdama Maironio biografijos faktus, susijusius su Šveicarija, trumpai papasakojo apie Maironio Šveicarijoje parašytus poezijos posmus, prisiminė lietuvių bendruomenės veiklą įamžinant Šveicarijoje poeto atminimą.

Šio susitikimo metu jau ketvirtą kartą buvo įteikta Jūratės Jablonskytės – Caspersen įsteigta literatūrinė premija. Bibliotekos bendruomenė neslėpė džiaugsmo, kad šiemet, pirmą kartą iš pačios premijos steigėjos rankų ji įteikta Stoniškių bibliotekos bibliotekininkei Zofijai Genutienei „už ilgametę veiklą puoselėjant krašto literatų kūrybą ir atskleidžiant kraštotyros veikėjų darbus, už Stoniškių seniūnijos politinių kalinių ir tremtinių rašytinio palikimo išsaugojimą, už bibliotekinę – kultūrinę veiklą ir literatūrinių renginių organizavimą, už Pagėgių krašto žmonių labui skirtus gyvenimo darbus“.  Šis puikus ir garbingas apdovanojimas įteiktas darbuotojai, kuri savo darbo biografijoje turi tik vieną „įrašą“: Stoniškių bibliotekoje dirba nuo 1975 metų. Beje, šį pavasarį, atidarant naująją biblioteką Zofijai Genutienei buvo įteiktas garbingas savivaldybės Mero Virginijaus Komskio apdovanojimas už ilgametį ir puikų darbą bibliotekoje.

Susitikimo viešnioms naujoji Pagėgių viešoji biblioteka paliko didelį įspūdį, jos grožėjosi šviesiomis skaityklomis, gražiomis patalpomis, fotografijos parodomis, dokumentų ekspozicijomis, nuoširdžiai bendravo su knygos mylėtojais, kurie su dideliu nekantrumu laukia antrojo rašytojos Aldonos Ruseckaitės knygos „Šešėlis JMM“  leidimo, idant galėtų ją įsigyti.

Nuotraukų autorė Asta Andrulienė