Pagrindinis puslapis Uncategorized Literatai susitiko Turgeliuose

Literatai susitiko Turgeliuose

Balandžio 28 d. Turgeliuose (Šalčininkų r.) įvyko XXII Rytų Lietuvos literatų susitikimas iš ciklo „Gimtosiomis literatų pėdomis…“ Šiuos susitikimus du kartus per metus nuo 1996 metų rengia Vilniaus apskrities kultūros centras (anksčiau – Rytų Lietuvos kultūros centras). Kaskart renginiui parenkamas vis kitas Rytų Lietuvos miestas ar miestelis, o pirmasis susitikimas taip pat vyko Šalčininkų rajone, Eišiškėse.
Šį kartą didelę literatų grupę iš Vilniaus, Anykščių, Elektrėnų, Nemenčinės, Ukmergės, Varėnos, Šalčininkų priėmė Turgelių vidurinė mokykla. Svečius pasveikino mokyklos direktorė Aušra Voverienė, Turgelių seniūnas Voiciech Jurgelevič bei Vilniaus apskrities kultūros centro literatūrinių programų koordinatorius Juozas Žitkauskas, Šalčininkų bibliotekos direktorė Irena Šablinskaitė.
Jau trečią kartą šio renginio metu organizuojamas Karolio Širvinsko premijos literatų konkursas. Šią premiją įsteigė  tradicinio respublikinio renginio „Vaižganto skaitymai“ organizacinio komiteto narė Aldona Širvinskienė – žuvusio sūnaus literato, tautodailininko Karolio Širvinsko atminimui. Premijos tikslas – suaktyvinti literatų veiklą, jų pastangas leisti savo kūrybos knygas, suteikti galimybę pasitikrinti kūrybos  sugebėjimus, būti pastebėtiems, įvertintiems ir paskatintiems. Konkurse dalyvavo daugiau nei 20 literatų iš Rytų Lietuvos.
Pasibaigus skaitymams, svečiai susipažino su Turgelių mokykla,  miestelio istorija.
Turgelių istorija labai įdomi, čia tikrai yra ką pamatyti. Todėl po pietų mokykloje svečiams buvo pasiūlyta ekskursija, kurios metu, jie apsilankė Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, Mikniškių dvarvietėje, kur įsikūrusi stačiatikių bendrija, prie Vilniaus universiteto rektoriaus Simono Malevskio kapo, garsioje Merkinės dvarvietėje (buvusioje Pavlovo respublikoje). Apie visus apsilankymo objektus, Turgelių miestelio praeitį ir dabartį pasakojo Šalčininkų literatas, istorijos mokytojas, publicistas, parašęs daug straipsnių apie mūsų kraštą, Antanas Lesys.
Po ekskursijos ir literatų konkurso vyko vakaronė – kūrybos skaitymai, buvo paskelbti Karolio Širvinsko premijos laureatai. Vertinimo komisijos narys, žinomas poetas Vacys Reimeris, pažymėjo, kad buvo labai sunku išrinkti geriausius, nes skiriamos tik trys premijos, o geros poezijos sukūrusių autorių yra žymiai daugiau. Trečioji vieta atiteko Irenai Petrauskaitei (Vilnius), antroji – Algirdui Gogeliui (Anykščiai), pirmoji – poetui Romui Vorevičiui (Šalčininkai). Visi laureatai buvo apjuosti garbės juostomis, apdovanoti Karolio Širvinsko poezijos rinkiniais ir paveikslų reprodukcijomis.
Literatai sveikino vieni kitus, skaitė kūrybą, dovanojo vieni kitiems savo išleistas knygas su autografais. Kaip ir kiekvieną pavasarį, visi buvo pakviesti dalyvauti literatų konkurse, kurio nugalėtojai skelbiami kasmet rudenį – poezijos, prozos ir publicistikos nominacijose.