Pagrindinis puslapis Uncategorized „Likimo išbandymai“ – pakylėjanti knyga apie kančią ir dvasinę ištvermę, meilę ir gyvenimo dovaną

„Likimo išbandymai“ – pakylėjanti knyga apie kančią ir dvasinę ištvermę, meilę ir gyvenimo dovaną

Versmės“ leidykla išleido Joanos Ulinauskaitės-Mureikienės prisiminimų knygos „Likimo išbandymai“ antrąją laidą, kuria pradėjo memuaristikos seriją „Neparklupdyta Lietuva“. Knygos sudarytojas – autorės vyras ir bendražygis, filosofas, habil. dr. prof. Juozas Mureika.

Pirmajai „Likimo išbandymų“ laidai (2011) sulaukus daug šiltų atsiliepimų, teigiamų vertinimų Lietuvoje bei užsienyje, pasigirdo raginimų išleisti knygą didesniu tiražu, taip pat išversti ją į kitas kalbas – ne vien dėl sukrečiančių liudijimų iš rusų sovietų lagerių pragaro, bet ir dėl puikaus pakylėto autorės rašymo stiliaus bei sunkiai nusakomo, prof. Viktorijos Daujotytės žodžiais tariant, gyvenimo branginimo jausmo ir gilaus, šiandien dažnai pamirštamo Tėvynės pojūčio.

J. Ulinauskaitė-Mureikienė, atsiminimus pradėjusi rašyti dar sovietmečiu, jų skaitytojais pirmiausia matė savo vaikus ir vaikaičius. Švelniai ir tvirtai paėmusi už rankos, autorė ir mus veda per savo gyvenimą, o drauge – ir per visos mūsų Tėvynės tragišką likimą, vinguriuojantį geležinkeliu iš Kauno į Pečioros, Taišeto, Krasnojarsko, Norilsko ir kitas Rusijos platybėse pridygusias pasmerktųjų kalinimo vietas. Įsitraukusi į pasipriešinimo okupantams veiklą ir už tai suimta septyniolikmetė mergaitė, vilkėdama rudeniniu paltuku, patenka į ledinės šiaurės pūgos skrodžiamą poliarinę naktį ir į nužmogėjusių kalinių prižiūrėtojų nagus, kur, regis, tiesiog neįmanoma išgyventi. Bet ji nepalūžta, sugeba atsispirti nepakeliamiems sunkumams ir žiauriam, nežmoniškam elgesiui, tik vis labiau ilgisi Tėvynės. Pasakojimas aukščiausią įtampos tašką pasiekia aprašant 1953 m. Norilsko lagerių kalinių sukilimą, pasibaigusį baisiomis sukilėlių žudynėmis ir pasipriešinimo dvasios pergale.

Buvusios politinės kalinės, gydytojos J. Ulinauskaitės-Mureikienės atsiminimus gražiai išplečia idiliški autorės vaikystės, prabėgusios Kauno priemiestyje, vaizdai bei nelengvo gyvenimo grįžus iš lagerių aprašymas.

Knygos antroji laida papildyta autorės bendraamžės, žymiosios baltų proistorės tyrinėtojos, Venesueloje gyvenančios tautietės Jūratės Statkutės de Rosales įžanga, akademiko Algirdo Gaižučio, kitų pirmosios laidos skaitytojų atsiliepimais.

Leidinyje pateikta nuotraukų iš asmeninių archyvų, tarp kurių – ir per kratas lageriuose išsaugotos bei lageriuose darytos, ypač didelės dokumentinės vertės nuotraukos. Viršelio dailininkė ir knygos maketuotoja Danutė Šmitienė.

Joanos Ulinauskaitės-Mureikienės knygą „Likimo išbandymai“ iš serijos „Neparklupdyta Lietuva“ bus galima įsigyti Vilniaus knygų mugėje 2013, vyksiančioje Lietuvos parodų centre „Litexpo“, kurioje 2013 m. vasario 23 d., šeštadienį, 5 salėje, „Versmės“ leidyklos stende Nr.5A.13, nuo 14 iki 16 val. pati autorė bendraus su skaitytojais ir dalins autografus.

x x x

Iš žymių žmonių atsiliepimų apie knygą „Likimo išbandymai“:

Gavusi knygą Venesueloje, perskaičiau, su kiekvienu puslapiu patirdama vis didesnį susijaudinimą ir susidomėjimą, ką jau kalbėti apie neįkainojamą dokumentinę tokio veikalo svarbą. Ją turėtų ne tik kiekvienas lietuvis perskaityti, bet su ta knyga turėtų susipažinti visas pasaulis.

Jūratė Statkutė de Rosales, baltų proistorės tyrinėtoja, Venesuelos žurnalo „Zeta“ vyr. redaktorė, Lietuvos edukologijos universiteto garbės daktarė

Kalbame ne apie padarytą, o apie patirties tikrumu, autentiškumu paremtą knygą. Tai jos stiprybė. Skaičiau šią knygą jausdama kaip tik tą išskirtinę jos savybę, gyvenimo vertės ir prasmės liudijimą.

Viktorija Daujotytė, literatūrologė, akademikė, profesorė

Šioje knygoje glūdi stiprus, įtaigus emocinis užtaisas. Ji turėtų būti kiekvienos mokyklos bibliotekoje.

Artūras Flikaitis, Lietuvos politinių kalinių sąjungos pirmininkas

Tai knyga apie kančią, kuri parašyta poetiškai. Autorės išgyvenimai persmelkia dvasinę problematiką, kuri aktuali nūdienos tautos gyvenime.

Romualdas Grigas, sociologas, tautotyrininkas, akademikas, profesorius

Knyga yra savalaikis priminimas tautai, kad reikia budėti ties valstybės pamatais ir nešti Tėvynės meilės šilumą per kančią į jaunų žmonių širdis…. Šią knygą skaitys ir po šimto, ir po dviejų šimtų metų.

Naglis Kardelis, humanitarinių mokslų daktaras, docentas

Apie autorę

Gydytoja Joana Ulinauskaitė-Mureikienė – Lietuvos pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui dalyvė, buvusi politinė kalinė, Norilsko sukilimo dalyvė. Apdovanota Vyčio Kryžiaus ordinu (2003). Karė savanorė, apdovanota Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu (2008). Atsiminimų paskelbė knygose Norilsko vyčiai (1992), Esame. Stefanija Ladigienė (2003), Apie laiką, apie Norilską, apie save (2005, rusų k.), Likome kovos kelyje (2012) ir Likimo išbandymai (2011, 1-oji laida).

Onos Gaidamavičiūtės nuotr.

Nuotraukoje: Joana ir Juozas Mureikos per knygos „Likimo išbandymai“ sutiktuves „Versmės“ leidykloje. „Jeigu bus žmonių, kurie vertina tautos istoriją, brangina sunkiai iškovotą laisvę, tai mūsų Lietuvos niekas ir niekada neparklupdys“, – įsitikinusi J. Mureikienė