Pagrindinis puslapis Istorija Rezistencija Lietuvos ypatingajame archyve saugoma Marcelės Kubiliūtės byla

Lietuvos ypatingajame archyve saugoma Marcelės Kubiliūtės byla

www.voruta.lt

Lietuvos televizija transliavo valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą serialą „Laisvės kaina. Savanoriai“. Viena pagrindinių serialo herojų – Marcelė Kubiliūtė, laikoma Lietuvos žvalgybos simboliu, aktyvi visuomenės veikėja, buvusi Vilniaus miesto ir srities piliečių komiteto, pogrindinės Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos narė, apdovanota visais aukščiausiai Lietuvos ordinais. Seriale sukurtas aktyvios, ryžtingos ir drąsios M. Kubiliūtės personažas, tačiau tokia ji yra ne tik istorinio serialo motyvuose, tokia ji buvo ir gyvenime.

Lietuvos ypatingame archyve yra saugoma tikrosios Marcelės Kubiliūtės, g. 1898 m., Tindžiulių kaime, Rokiškio apskrityje, baudžiamoji byla, kurioje atsispindi vienas sunkiausių šios iškilios moters gyvenimo laikotarpis. 1944 m. rugpjūčio 17 d. Marcelė Kubiliūtė buvo sulaikyta LSSR NKVD ir nugabenta į NKGB būstinę, kur devynis mėnesius buvo kalinama ir tardoma. Byloje esančiuose tardymo protokoluose atsispindi M. Kubiliūtės bendradarbiavimas su Lietuvos žvalgyba, antinacinė ir antisovietinė jos veikla. 1945 m. liepos 7 d. TSRS NKVD ypatingasis pasitarimas „už išdavikišką elgesį karo metais“ skyrė Marcelei Kubiliūtei 5 metus tremties Tiumenės srityje. 1948 m. rugsėjo mėn. M. Kubiliūtė buvo perkelta į Akmolinsko sritį (dabar Akmolos sritis) Kazachijos SSR, iš kur 1949 m. rugpjūti buvo paleista ir grįžo į Lietuvą. Mirė 1963 m. birželio 13 d., palaidota Rasų kapinėse Vilniuje.

Susipažinti su Marcelės Kubiliūtės baudžiamąja byla ir kitais KGB dokumentais galima Lietuvos ypatingojo archyvo KGB dokumentų skaitykloje, Gedimino pr. 40/1, Vilnius.

Dokumentus peržiūrėti galite čia.

Lietuvos ypatingojo archyvo informacija