Lietuvos teisėsaugininkai rinks duomenis apie Rusijos kariuomenės įvykdytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui

Lietuvos teisėsaugininkai rinks duomenis apie Rusijos kariuomenės įvykdytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui

Rusijos kariuomenės subombarduotas Irpinės miestas Ukrainoje. unian.net nuotr.

Į Ukrainą atvyko pirmoji Lietuvos teisėsaugos institucijų deleguotų pareigūnų grupė, vadovaujama prokuroro, kuri kolegoms Ukrainoje padės atlikti tyrimą renkant duomenis apie Rusijos kariuomenės įvykdytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui. Šią grupę sudaro Lietuvos prokuratūros, policijos, Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ir Valstybinės teismo medicinos tarnybos atstovai.

Lietuvos generalinė prokuratūra, šių metų kovo 1 d. pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl Ukrainoje vykdomos agresijos, karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui, yra sudariusi 40 prokurorų, policijos bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų grupę. Viena iš šios, Lietuvoje dirbančios, grupės užduočių – apklausti  iš Ukrainos atvykusius žmones bei surinkti kuo daugiau jų turimos dokumentinės vaizdo medžiagos.

Siekiant padėti Ukrainos prokurorams rinkti, tinkamai fiksuoti bei išsaugoti nusikaltimams įrodyti reikšmingus duomenis, šių metų kovo 3 d. Lietuvos generalinė Nida Grunskienė ir Ukrainos generalinė prokurorė Irina Venediktova pasirašė dvišalį bendradarbiavimo memorandumą.

Lietuvos  prokuratūros iniciatyva, Lietuvos nacionalinė narė Eurojuste Margarita Šniutytė-Daugelienė  kovo bei balandžio mėnesiais Hagoje surengė du Eurojusto narių bei kviestinių dalyvių koordinacinius pasitarimus dėl pagalbos Ukrainai, kurių metu buvo aptarti įvairių valstybių pradėti tyrimai ir institucijų suderinto bendradarbiavimo klausimai.

Kovo 25 d. Lietuvos generalinė prokurorė Nida Grunskienė, Lenkijos Respublikos teisingumo ministras ir  generalinis prokuroras Zbigniew Ziobro bei Ukrainos generalinė prokurorė Irina Venediktova pasirašė susitarimą dėl jungtinės tyrimo grupės karo nusikaltimams ir nusikaltimams žmoniškumui tirti sudarymo, o balandžio 25 d. prie šios grupės prisijungė ir Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuratūra.

Į Ukrainą išvykę tyrimo grupės nariai  dalyvaus tyrimo veiksmuose, teiks ekspertinę pagalbą, vykdys stebėtojų bei kitas funkcijas pagal kompetenciją. Šiuo metu numatoma periodinė grupės narių rotacija.

prokuraturos.lt inf.