Lietuvos švietimo istorijos muziejuje – tarptautinė paroda Salvador Dalí „Divine comedy“

Lietuvos švietimo istorijos muziejuje – tarptautinė paroda Salvador Dalí „Divine comedy“

Didelio susidomėjimo Latvijoje, Lenkijoje ir Slovakijoje sulaukusi Salvadoro Dali (Salvador Dalí) originalių darbų paroda eksponuojama Kaune, Lietuvos švietimo istorijos muziejuje (Vytauto pr. 52). Paroda meno mylėtojams pristatyta 2022 m. liepos 1 d. ir lankytojų lauks iki 2022 m. rugsėjo 13 dienos. Išskirtinėje parodoje eksponuojama 100 originalių didžiausio mūsų laikų meistro darbų.

           Atsižvelgiant į epideminę situaciją, parodoje pristatytas inovatyvus audio gidas.

EKSPOZICIJA

            Parodą, bendradarbiaudamas su Art Expo SIA (Ryga, Latvija), rengia ir organizuoja Lietuvos švietimo istorijos muziejus (Kaunas, Lietuva).

             Parodą „Dieviškoji komedija“ („Divine comedy”) sudaro 100 originalių Salvadoro Dali (Salvador Dalí) ksilografijų, kurios priklausė kino žvaigždei Marinai Vlady (Marina Vlady) ir Vladimirui Vysockiui (Vladimir Vysotsky).

             1950 m. Romos „Libreria dello Stato“ prašymu Salvadoras Dali (Salvador Dalí)    įsipareigoja nutapyti 100 akvarelių, iliustruojančių 100 Dantės „Dieviškosios komedijos“ giesmių. 1951 m. kai kurios akvarelės eksponuojamos Romoje. Kol meistro darbas tęsiamas, Italijos vyriausybė nusprendžia, kad Dantės kūrinį turi iliustruoti italų dailininkas. „Libreria dello Stato“ ir Salvadoro Dali (Salvador Dalí) sutartis buvo nutraukta, o dailininkas susigrąžino nuosavybės teisę į savo kūrinius. Salvadoras Dali (Salvador Dalí) nusprendė visą rinkinį užbaigti savo iniciatyva. Darbai buvo tęsiami 1950-1959 metais. 1959 m. liepą „Les Heures Claires“ nusiperka išskirtines ir visas autorines teises: rinkinys kruopščiai išraižomas ir spaudžiamas vadovaujant Jean’ui Estrade’ui. Šis kūrinys laikomas vienu reikšmingiausių XX a. kūrinių. Spalvų parinkimas, 3500 medžio plokštelių raižymas, kurių reikėjo 100 ksilografijų sukurti, užtruko ketverius metus arba 55 mėnesius nepertraukiamo geriausių specialistų grupės darbo, dalyvaujant ir nuolat vertinant Meistrui (1959 m. balandis – 1963 m. lapkritis).

                Šios parodos tikslas – padėti visuomenei pamatyti ir suprasti, kaip Salvadoras Dali (Salvador Dalí) savo požiūrį materializuoja ypatingos meninės kalbos dėka vaizdiniais, kurie dažnai įgauna neapčiuopiamą aspektą, bet aiškiai jaučiami žiūrovo. Eksponuojami darbai atskleidžia jo kūrybinę pusę, nuostabią vaizduotę.

                Siekdami suprasti Salvadorą Dali (Salvador Dalí), turėtume vadovautis pagrindiniu principu – jis buvo intelektualus menininkas. Jo tapyba pirmiausia skirta iliustruoti jo teorijas ir idėjas. Jam buvo svarbu pavaizduoti ne tai, ką matome, o tai, ką jaučiame ar galvojame, tikriausiai to nesuvokdami.

Paroda veikia:

2022-07-01 – 2022-09-13

Bilietus galima įsigyti muziejaus kasoje.