Pagrindinis puslapis Kultūra Lietuvos muziejų kelio 2020 metų tema – „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“, o pirmoji kelionių kryptis – Dzūkija

Lietuvos muziejų kelio 2020 metų tema – „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“, o pirmoji kelionių kryptis – Dzūkija

Lietuvos muziejų kelio 2020 metų tema – „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“, o pirmoji kelionių kryptis – Dzūkija

Merkinės piliakalnis. Ž.Buržinsko nuotr.

www.voruta.lt

Š. m. liepos 3 d.  ant Gedimino pilies kalno Vilniuje prasidėjo nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo  programos „Tėvynės ieškojimas“  projektas Lietuvos muziejų kelias 2020 m.  Programa yra skiriama Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui pažymėti.

Raigardo slėnis

Šių metų „Tėvynės ieškojimas“ prasidėjo iškilmingai ir skambiai – ant svarbiausio Lietuvos kalno muziejininkų bendruomenę ir muziejų kelio dalyvius sveikino LR Kultūros ministras dr. Mindaugas Kvietkauskas, kiti garbūs svečiai, o skambia daina į kelionę palydėjo žinoma dainininkė Veronika Povilionienė kartu su Vilniaus miesto savivaldybės šv. Kristoforo kameriniu orkestru (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Barkauskas) bei saksofonininkais Paulina Bakšaite ir Kęstučiu Vaiginiu.

Punios piliakalnis iš rytų pusės. A. Balčiūno nuotr.

Lietuvos muziejų kelio 2020 metų tema „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“, o pirmoji kelionių kryptis – Dzūkija. Šešios šio regiono kultūros paveldo organizacijos: Birštono, Alytaus kraštotyros, Merkinės krašto, Lazdijų krašto ir M. K. Čiurlionio memorialinis muziejai bei Dzūkijos nacionalinio parko direkcija kviečia užkopti ant žymių ir mažiau žinomų  kalnų ir piliakalnių, nuo jų pasižvalgyti į tolumas, įsigilinti į jų kultūrinį atminimą, pasisemti energijos ir įkvėpimo naujoms idėjoms bei kasdieniams darbams. Renginių metu skambės muzika, poezija, legendos ir istoriniai pasakojimai, kvies parodos, teatralizuoti renginiai. Apsilankę juose turės progą patirti kokie svarbūs šie kultūriniai reginiai buvo didiesiems mūsų menininkams – poetui Justinui Marcinkevičiui (liepos 10 d., 14.00. ant Vytauto kalno Birštone vyksiančioje kultūros popietėje „ O ant to kalno…“ Alytaus teatro balsais skambės J. Marcinkevičiaus mintys ir poezija), dailininkui ir kompozitoriui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui (liepos 18 d., 11.00–17.00 valandomis M. K. Čiurlionio namai-muziejus kvies savarankiškai keliauti pažinimo taku „Raigardas“, kuriame lankytojai išvys Juodąjį ir Užubalio kalnus, nuo jų, gal būt, žvelgs į Raigardo slėnį).

Birštonas. Vytauto kalnas. K.Lazausko nuotr.

Garsūs ir skaitlingai Lietuvos istorijos mylėtojų ir paprastų keliautojų lankomi Merkinės ir Punios piliakalniai atvykusiems primins savo svarbą  Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Pirmosios Lietuvos Respublikos ir atsikuriančios Lietuvos valstybės laikotarpiais. Alytaus  krašto muziejus liepos 11 d. kvies į  teatralizuotą renginį „Punios piliakalnis. Nuo istorijos iki legendos“, kuriame  piliakalnio fotografijų parodą pristatys ir kelionėje į praeities laikus lydės „pilies kunigaikštis“. Liepos 12 d. Merkinės krašto muziejaus organizuojamoje ekskursijoje „Merkinė amžininkų akimis: pilis ir miestas, piliakalnis ir miestelis“ bus galima išvysti Merkinės miesto ir seniūnijos istorinius, kartografinius dokumentus, joje bus pasakojama apie piliakalnyje ir aplinkui atliktus archeologinius tyrimus, piliakalnių atsiradimą ir jų išsaugojimą.

Rudaminos piliakalnis Lazdijų r. A.Liaukaus nuotr.

Lietuvos muziejų kelio Dzūkijoje paskutinė stotelė – mažiau žinomas Rudaminos piliakalnis, esantis Lazdijų rajone. Ant jo susitikti kviečiantis Lazdijų krašto muziejus liepos 19 d. pasitiks svečius skambant liaudies dainoms ir poezijos posmams. Čia vyksiančioje literatūros ir muzikos popietėje  „Mes – žmonės Lietuvos“ aktorius Petras Venslovas skaitys dr. Jono Basanavičiaus tekstus, poetų Česlovo Milošo, Adomo Mickevičiaus, Oskaro Milašiaus, Sigito Gedos ir Justino Marcinkevičiaus kūrinius.

Visi Lietuvos muziejų kelio renginiai Dzūkijoje nemokami, o siekiant lankytojų saugumo,  organizuojami atvirose erdvėse.

Keliaukite šią vasarą Lietuvoje! Pasižvalgykite nuo kavų ir piliakalnių – „Tenai Lietuva per amžius buvo/ kaip sako mūsų seneliai“.  Antanas Baranauskas. Dainu dainelę. 1857 m.

Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir „Vaizdo upė“
Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis partneris – Lietuvos radijas ir televizija.

 

 Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

Informacija +370 5 279 09 18, el. paštas muziejukelias@gmail.com

 

Išsami Lietuvos muziejų kelio programa Dzūkijoje liepos 10–19 d.

 

Liepos 10 d. (penktadienis)
14.00. Kultūros popietė „ O ant to kalno…“ Birštone

Vytauto kalnas – Birštono vizitinė kortelė. Renginio metu pasakosime apie piliakalnio istorinę praeitį, mitologinius klodus, kalno svarbą šiandienos kurorto veiklai. Renginyje minimus istorinius faktus lydės poeto Justino Marcinkevičiaus mintys ir poezija, bendri paskaitymai su Alytaus teatro aktoriais. Skambės Birštono ir aplinkinių kultūros centrų meno kolektyvų dainos ir instrumentinė muzika.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Birštono muziejus, Vytauto g. 9, Birštonas, tel. (8 319)  65 605
Susitikime ant Vytauto kalno Birštone. Koordinatės 54° 35′ 49″ š. pl., 24° 2′ 1″ r. ilg.

Liepos 11 d. (šeštadienis)

14.00. Teatralizuotas renginys „Punios piliakalnis. Nuo istorijos iki legendos“
Renginyje piliakalnio fotografijų parodą pristatys ir kelionėje į praeities laikus lydės „pilies kunigaikštis“. Lankytojų lauks konkursas, kurio metu reikės ieškoti archeologinių radinių, atsakyti į klausimus, žaisti senovinius žaidimus. Nugalėtojų lauks apdovanojimai!
Renginys nemokamas
Organizatorius: Alytaus kraštotyros muziejus, Savanorių g. 6, Alytus, mob. tel. 8 685  29 932

Susitikime ant Punios piliakalnio (Punios sen., Alytaus r.). Koordinatės 54° 30′ 43″ š. pl., 24° 5′ 25″ r. ilg.

Liepos 12 d. (sekmadienis)
12.00. Ekskursija „Merkinė amžininkų akimis: pilis ir miestas, piliakalnis ir miestelis“

Ekskursijoje supažindinsime su Merkinės piliakalniu, jo reikšme istoriniam Merkinės miestui, Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei ir Pirmosios Lietuvos Respublikos metui. Amžininkų atsiminimai, Merkinės miesto ir seniūnijos istoriniai, kartografiniai dokumentai liudija apie gamtinius, urbanistinius vietovės pokyčius. Senosios Lietuvos valstybės romantizmo epochoje ir atsikuriančios Lietuvos valstybės laikotarpiu Merkinės piliakalnis buvo svarbus valstybės ir tautos kovos už išlikimą simbolis. Ekskursijos metu bus kalbama ir apie piliakalnyje ir aplinkui atliktus archeologinius tyrimus, piliakalnių atsiradimą ir išsaugojimą.

Renginys nemokamas

Organizatoriai: Merkinės krašto muziejus, S. Dariaus ir S. Girėno a. 1, Merkinė, tel. (8 310)  39 136;

Dzūkijos nacionalinio parko direkcija, Vilniaus g. 3, Merkinė, mob. tel. 8 619  62 358

Susitikime ant Merkinės piliakalnio (Merkinė, Varėnos r.). Koordinatės 54° 9′ 30″ š. pl., 24° 11′ 0″ r. ilg.

Liepos 18 d. (šeštadienis)

11.00–17.00 Savarankiškas pažinimo takas „Raigardas“

Ten, kur Nemunykštis įteka į Nemuną, stūkso Juodasis kalnas. Nuo kalno viršūnės atsiveria puiki panorama: mėlyni Nemuno vingiai, vaiskiai žaliu kilimu pasipuošęs Raigardo slėnis, tolumoje matyti pušimis ir krūmais apaugęs Užubalio kalnas.

Renginio dieną kiekvienas lankytojas, apsilankęs Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namuose-muziejuje, gaus pažintinio tako „Raigardas“ lankstinuką. Pagal jį galės savarankiškai aplankyti M. K. Čiurlionio namus-muziejų ir Raigardo slėnį. Lankstinuke atras išsamią informaciją apie muziejų ir M. K. Čiurlionio triptiką „Raigardas“, Raigardo slėnio legendas, žemėlapio nuorodą, kaip nuvykti į slėnį, M. K. Čiurlionio tapybos kūrinio linijinį piešinį ir kryžiažodį.
Renginys nemokamas

Organizatorius: Mikalojaus Konstantino Čiurlionio memorialinis muziejus, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio g. 35, Druskininkai, tel. (8 313)  52 755

Susitikime M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje ir Raigardo slėnyje, Švendubrės k., Druskininkų sav. Koordinatės 53° 58′ 51.6″ š. pl., 23° 56′ 9.6″ r. ilg.

Liepos 19 d. (sekmadienis)
16.00. Literatūros ir muzikos popietė „Mes – žmonės Lietuvos“ ant Rudaminos piliakalnio

Nuo Rudaminos piliakalnio, skambant liaudies dainoms ir poezijos posmams, žvelgsime į puikius Dzūkijos kraštovaizdžius: rytuose banguojančias kalvas, dunksančius miškus, dailius Rudaminos bažnyčios bokštus, o vakaruose – į atsiveriančias Sūduvos lygumas. Aktorius Petras Venslovas skaitys dr. Jono Basanavičiaus tekstus apie didingą Lietuvos praeitį, Česlovo Milošo, Adomo Mickevičiaus, Oskaro Milašiaus, Sigito Gedos, Justino Marcinkevičiaus kūrinius apie tėvynės meilę. Priesakai ir posmai Lietuvai pinsis su senovinėmis dainomis, atliekamomis Lazdijų kultūros centro Būdviečio laisvalaikio salės folkloro kolektyvo „Radastėlė“.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Lazdijų krašto muziejus, Seinų g. 29, Lazdijai, tel. (8 318)  52 726
Susitikime ant Rudaminos piliakalnio (Rudamina, Lazdijų r.). Koordinatės 54° 16′ 56″ š. pl., 23° 26′ 29″ r. ilg.