Pagrindinis puslapis Kultūra „Lietuvos muziejų kelio 2020″ baigiamasis renginys – prie Liudiškių piliakalnio – rašytojo Jono Biliūno „Laimės žiburio“

„Lietuvos muziejų kelio 2020″ baigiamasis renginys – prie Liudiškių piliakalnio – rašytojo Jono Biliūno „Laimės žiburio“

„Lietuvos muziejų kelio 2020″ baigiamasis renginys – prie Liudiškių piliakalnio – rašytojo Jono Biliūno „Laimės žiburio“

„Laimės žiburys“. V.Pupelio nuotr. infoanyksciai.lt 

www.voruta.lt

Š. m. liepos 3 d.  ant Gedimino pilies kalno Vilniuje prasidėjęs nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo  programos „Tėvynės ieškojimas“ projektas Lietuvos muziejų kelias 2020 m. pasiekė paskutinį etapą. Rugsėjo 25 d. Anykščiuose vyks baigiamasis jo renginys.

Lietuvos muziejų kelio (LMK) projektas tradiciškai turėjęs prasidėti šių metų gegužės 18-ąją – Tarptautinę muziejų dieną, ant žymiausio Lietuvos kalno startavo tik liepos 3 d.  Užklupęs  karantinas dėl koronaviruso Covid-19 pandemijos pakoregavo ne tik LMK renginių programos turinį, bet ir įgyvendinimo grafiką. Vienok laikas parodė, kad stiprų Lietuvos muziejininkų charakterį palenkti sunku, net ir tokioje ypatingoje situacijoje, sutelkę išmonę ir patirtis, jie surengė visus numatytus renginius, šiltai sutiko ir priėmė visus „Muziejų keliu“ keliaujančius.

Projekto pradžioje aplankę istorines Lietuvos sostines – Kernavę, Trakus ir Kauną (liepos 3-6 dienomis), pagal susiformavusias tradicijas toliau kvietė aplankyti renginius visuose etnografiniuose Lietuvos regionuose: Dzūkijoje (liepos 10-19 dienomis), Sūduvoje (liepos 24-26 d.), Mažojoje Lietuvoje (liepos 31- rugpjūčio 9 d.), Žemaitijoje  (rugpjūčio 10 -31 d.) ir Pasaulinės turizmo dienos išvakarėse, rugsėjo 25-ąją, kelionę baigia Aukštaitijoje.
Tris mėnesius trukęs LMK 2020 m. projektas „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“  didžiąją dalį savo renginių vykdė atvirose erdvėse, visi jie buvo nemokami. Projekto metu Lietuvos muziejai bei kitos kultūros ir paveldo įstaigos kvietė lankytojus užkopti ant kalvų ir aukštumų, kalnų, priekalnių ir piliakalnių ir nuo jų pasižvalgyti į tolumas, į bokštų ir miestų erdves, atsigręžti ir įsigilinti į jų kultūrinį atminimą dailėje, muzikoje, folklore, fotografijose, pasisemti energijos ir įkvėpimo naujoms idėjoms ir kasdieniams darbams. Dabar atėjo laikas pasidžiaugti nuveiktais darbais, susitikti, aptarti patirtis ir rezultatus.

Baigiamajame  renginyje Anykščiuose vyks Lietuvos muziejų kultūrinė sueiga prie Liudiškių piliakalnio – rašytojo Jono Biliūno „Laimės žiburio“. Jį organizuoja Anykščių menų centras ir A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus. Sueigoje dalyvaus ir sveikinimo žodį tars Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, LR kultūros viceministrė Zita Bružaitė, Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) vadovas-valdybos pirmininkas Raimundas Balza. Čia pat prie piliakalnio vyks kilnojamosios parodos „Anykščiuose lietuviškasis mūzų kalnas Laimės žiburys“ ir jos leidinio pristatymas, kūrinių fragmentų apie lietuviškąjį mūzų kalną skaitymai, Klemenso Kairio ir Antano Baranausko dainas giedos Anykščių kultūros centro ansamblis „Valaukis“ (vadovė Regina Stumbrienė). Vėliau muziejininkai bus kviečiami į  „Lietuvos muziejų kelio 2020“ uždarymo konferenciją Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje. Joje aptars  projekto  patirtis ir dalinsis renginių regionuose apžvalgomis.
Konferencijoje bus paskelbtos  nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo 2019 – 2021 m. programos „Tėvynės ieškojimas“ 2021 metų Lietuvos muziejų kelio temos „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ kryptys.  LMK 2021 m. kvies į naują pažinimo kelionę po istorinius Lietuvos parkus ir sodus – Europos kultūros formų fenomenus, sieks juos atskleisti naujoviškai, sies juos su Europos Tarybos kultūros kelių programa „Parkų ir sodų kelias“. Tai bus pirmas sisteminis bandymas Lietuvos muziejų kelyje pamatyti europinės vertės ženklus ar jų likučius.
Taigi – kelionė baigiasi, kelionė prasideda… Lietuvos muziejų kelio projektas atranda vis naujas kryptis, o jo vykdytojai – Lietuvos muziejai,  priežastis būti kartu, tapti projekto dalimi, keliauti Lietuvoje ir nesustoti ieškoti ir atrasti, stebėtis, laukti ir niekad nenusivilti patirtais įspūdžiais ir reginiais.