Pagrindinis puslapis Pasaulis Lietuva - JAV Lietuvos centriniam valstybės archyvui patikėtas fotografo, operatoriaus, Niujorko lietuvių bendruomenės metraštininko Gerimanto Peniko kūrybinis palikimas

Lietuvos centriniam valstybės archyvui patikėtas fotografo, operatoriaus, Niujorko lietuvių bendruomenės metraštininko Gerimanto Peniko kūrybinis palikimas

Lietuvos centriniam valstybės archyvui patikėtas fotografo, operatoriaus, Niujorko lietuvių bendruomenės metraštininko Gerimanto Peniko kūrybinis palikimas

www.voruta.lt

Džiaugiamės, kad vis daugiau pasaulio lietuvių pasitiki mūsų archyvu ir patiki profesionalams saugoti savo kūrybinį ir dokumentinį paveldą.

2019 m. balandžio 30 d. Lietuvos centrinį valstybės archyvą pasiekė iš Floridos atsiųstas gausus aktyvaus Niujorko lietuvių bendruomenės nario ir metraštininko Gerimanto Peniko (1932–2017) fotografijų bei vaizdo įrašų archyvas. Dėkojame jo žmonai Irenai Penikienei, pasirūpinusiai archyvo perdavimu.

Gerimantas Penikas gimė 1932 m. gruodžio 12 d. Mažeikiuose. G. Peniko tėvai – ekonomistas Domas Penikas ir mokytoja Teodora Penikienė. Iki karo pabaigos Penikų šeima gyveno Kaune, o karui baigiantis pasitraukė į Vokietiją. Penikai apsigyveno pietų Vokietijos mieste Dilingene, kuriame Domas Penikas įsteigė laikraštį „Mūsų kelias“, leido knygas, kalendorius. Būtent Dilingene dar septyniolikos metų neturintis Gerimantas susidomėjo fotografija ir pradėjo fiksuoti dėl karo tėvynę palikusių lietuvių gyvenimo kasdienybę. 1949 m. Penikų šeima persikėlė gyventi į Ameriką. Atlikęs tarnybą kariuomenėje, Gerimantas Penikas Bruklino universitete baigė elektronikos inžinerijos studijas, kurį laiką dirbo radarų ir elektronikos įrengimų konstruktoriumi, vėliau persikėlė į Floridą.

Gerimantas Penikas aktyviai dalyvavo Niujorko lietuvių bendruomenės veikloje, su atsidavimu fiksavo Lietuvai ir pasauliui svarbius įvykius, buvo aktyvus ne tik Niujorko kultūrinio gyvenimo, bet ir skautų veiklos dalyvis. Tiek gyvendamas Floridoje, tiek kasmet lankydamasis Lietuvoje jis tęsė širdžiai mielą metraštininko darbą.

Gauti 1957–2009 m. vaizdo bei garso dokumentai – fotografijos, negatyvai, kino juostos, vaizdajuostės – praturtino jau turimą gausiausią Lietuvos archyvų sistemoje užsienio lietuvių dokumentų kolekciją. Gautame archyve užfiksuoti įvykiai iš „Santaros-Šviesos“ renginių, Lietuvai svarbių kultūros veikėjų gyvenimo, JAV lietuvių bendruomenės švenčių, demonstracijų, skautų veiklos, kelionių po JAV ir Europą.

Sutvarkęs šį Gerimanto Peniko palikimą, Lietuvos centrinis valstybės archyvas pakvies su juo susipažinti visus besidominčius.

   

   

Fotografijos Gerimanto Peniko ir Larisos Dmuchovskajos.

Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius