Pagrindinis puslapis Kultūra Lietuvių tradicinio dainavimo pamokos – jūsų namuose!

Lietuvių tradicinio dainavimo pamokos – jūsų namuose!

Lietuvių tradicinio dainavimo pamokos – jūsų namuose!

www.voruta.lt

Advento laikotarpis – puikus metas susikaupimui, tobulėjimui ir savo tapatybės paieškoms. Kas gali labiau nuteikti atsigręžimui į save ir savo šaknis, nei folkloro muzika? Dabar artimiau susipažinti su lietuvių etnine muzika gali kiekvienas: saugiai mėgaudamiesi namų ramybe, neišleisdami nė cento, panirkite į tradicinio dainavimo gelmę ir išmokite jau daugybę amžių Lietuvoje skambančių liaudies dainų!

Projektas „Skaitmeninės platformos sukūrimas: tradicinio dainavimo mokymai“ siūlo lietuvių liaudies dainų ypatybių mokytis nuotoliniu būdu. Tradicinio dainavimo pamokos suskirstytos į dvi dalis. Viena jų internetu bus prieinama jau gruodžio 22 d., kita – netrukus po šv. Kalėdų, gruodžio 28 d. Visa informacija pateikiama Tradicinio dainavimo kursų feisbuko paskyroje „Traditional singing course“. Pamokos suskirstytos į teorinę ir praktinę dalį: pradedant folkloro autentiškumo paieškomis ar Lietuvos etnografinių regionų tradicinio dainavimo stilistikomis ir baigiant balso lavinimo pratimais bei sutartinių improvizacijos patarimais. Mokymus veda etnomuzikologas, muzikos akustikas prof. dr. Rytis Ambrazevičius, etnomuzikologė ir sutartinių tyrinėtoja prof. habil. dr. Daiva Vyčinienė, etnomuzikologė Lijana Šarkaitė-Viluma.

Anot Tradicinio dainavimo kursų vadovės Veros Venckūnaitės-Čepulienės, šiuolaikiniam žmogui vis aktualesnis tampa įvairių kultūrų pažinimas, net savotiškas egzotikos ieškojimas ir įvairovė. Šių dalykų tikrai netrūksta tradicinėje lietuvių muzikoje. „Čia galima rasti įvairiausių dermių, ritmikos interpretacijų, balso tembrų ir kitų ypatybių, kurios priartina tradicinį dainavimą net ir prie šiuolaikinio meno, išplėstinių vokalinių technikų. Na, o jau labiau pradėjus gilintis į šią muziką, norisi ieškoti ir jos kontekstų – susijusių papročių, aplinkybių, net amatų, kurie neabejotinai suteikia tradicinei muzikai pilnatvę“, – teigia V. Venckūnaitė-Čepulienė.

Tradicinio dainavimo pamokos skirtos kiekvienam, susidomėjusiam liaudies muzika: „Jose pristatomi etnografinių regionų, žanrų, skirtingų dainavimo būdų pradmenys. Nors ir minima nemažai muzikinių terminų (vis dėlto lektoriai – diplomuoti etnomuzikologai), čia pat jie iliustruojami, paaiškinami. Kuriant pamokas, buvo stengiamasi orientuotis į žmones, ieškančius, nuo ko pradėti, ką daryti su tuo tradiciniu dainavimu. Tačiau taip pat buvo stengiamasi ir apžvelgti neretai pastebimas klaidas jau patyrusių folklorininkų atlikime. Tad, klausydami šių pamokų, kai ką naujo gali išgirsti ir jau įgudę folkloro dainininkai“, – apie tikslinę nuotolinių pamokų auditoriją kalba kursų vadovė.

Tradicinio dainavimo kursų programa buvo sudaroma stengiantis apžvelgti pagrindinius tradicinio dainavimo bruožus ir supažindinti su jų atlikimu, pastebėti kylančias problemas atliekant dainuojamąjį folklorą. Pasak V. Venckūnaitės-Čepulienės, šios pamokos yra tarsi ciklas: pradedama susipažinimu su autentišku folkloru, jo ypatybėmis ir svarba, taip pat tradicinio balso formavimu. Vėliau gilinamasi į dainavimą skirtinguose etnografiniuose regionuose, vyrų ir moterų dainavimo skirtumus ir panašumus, daugiabalsiškumo rūšis ir būdus, o užbaigiama jau sudėtingesniu ir neretai atlikėjų pamirštamu žanru – raudomis. Be to, atkreipiamas dėmesys ir į vaikų dainas – ką jiems dainuoti? Kaip pristatyti folklorą? Kaip mokyti tradicinio dainavimo?

„Pamokose pristatomi pagrindiniai dainavimo tradicijos bruožai, bet kartu kalbama ir apie primirštas ar nepastebėtas tradicijas, jų įvairovę. Norėtųsi, kad šių pamokų paklausę entuziastai ne tik susipažintų su atlikimo specifikomis ir imtų gilintis į jas, bet ir į savo repertuarą įtrauktų naujų dainų žanrų ir atlikimo būdų. Pamokų ciklas skatina pažinti lietuviškos dainuojamosios tradicijos įvairovę ir suteikia įrankius jos mokytis“, – kalba kursų vadovė.

Lietuvių tradicinis dainavimas unikaliais bruožais pasižyminti sistema, per daugelį amžių susiformavusi valstiečių kultūroje. Aktyvus folkloro gaivinimo judėjimas, taip pat pasaulio (world) muzikos srovių populiarėjimas skatina atsigręžti į pirminius tokios tautosakos šaltinius. Deja, dažnai liaudies daina yra suvokiama tik kaip teksto ir melodijos derinys, nėra įsigilinama į jos kontekstus, atlikimo stilistiką.

 

Tradicinio dainavimo kursai nemokamai bus prieinami nuo gruodžio 22 d. Informaciją kviečiame sekti „Traditional singing course“ feisbuko paskyroje.

Naujienos iš interneto