Pagrindinis puslapis Uncategorized Lietuvių kalbos abėcėlėje – nelietuviški rašmenys. Ką tai reiškia?

Lietuvių kalbos abėcėlėje – nelietuviški rašmenys. Ką tai reiškia?

respublika.lt

Premjeras Algirdas Butkevičius vakar interviu radijui „Znad Wilii“ pareiškė, kad jo vadovaujami socialdemokratai balsuos už pavardžių rašymą originalo kalba. Socialdemokratai dar gegužę vėl teiks Seimui įstatymo pataisas, kuriomis sieks lietuvių kalbos abėcėlėje įteisinti nelietuviškus lotyniško pagrindo rašmenis. Ir dar premjeras pareiškė, kad visi socialdemokratai privalės balsuoti už šį projektą. Ką tai reiškia?

Audrius RUDYS, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras:

Nelietuviškų rašmenų įteisinimas būtų smūgis lietuvių kalbai, smūgis valstybinės kalbos statusui. Labiausiai gąsdina, kad tai būtų vienas iš juridinių žingsnių, artinančių situaciją Vilniaus krašte prie tokios situacijos, kokia yra Rytų Ukrainoje.

Kazimieras GARŠVA, kalbininkas:

Labai gaila, nes buvau susitikęs su Socialdemokratų frakcija ir viskas jiems buvo išaiškinta. Beje, yra 70 tūkst. piliečių, nesutinkančių su tokiu siūlymu, parašų. Neabejoju, kad socialdemokratai tokiais veiksmais maunasi sau kilpą ant kaklo, nes tautiškai susipratę žmonės už juos nebebalsuos, jei kada nors balsavo.

Arūnas GUMULIAUSKAS, Šiaulių universiteto profesorius:

Tokie dalykai, kaip siūlymas įteisinti nelietuviškus rašmenis, tikrai pablogins socialdemokratų situaciją, nes tai yra nepopuliaru. Didžiausia elektorato dalis, kuri tam pritartų, yra Liberalų sąjūdžio pusėje. O po tokio socialdemokratų siūlymo dalis pastarųjų rėmėjų nuo jų nusisuks. Tačiau baisiausia, kad, įteisinus nelietuviškus rašmenis, galima nueiti labai toli: vėliau gali būti reikalavimas teritorijose, tankiai gyvenamose tautinių mažumų atstovų, įteisinti antrą valstybinę kalbą, suteikti autonomiją ir t.t.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios