Pagrindinis puslapis Uncategorized Lietuviškos mokyklos turi išlikti

Lietuviškos mokyklos turi išlikti

Padėkime stabdyti lietuviškų mokyklų diskriminaciją Rytų Lietuvoje

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną minime 105-ąsias metines, kai buvo atgauta spauda lietuviškais rašmenimis. Bet 50-tyje Vilniaus ir Šalčininkų rajonų seniūnijų dar negalima pasirinkti pradinio, pagrindinio ar vidurinio mokslo valstybine kalba.

 
Dėl to 2010 m. gegužės 7 d. 10 val. prie Vilniaus rajono savivaldybės (Rinktinės g. 50) įvyko naikinamų lietuviškų mokyklų piketas.
 
Š. m. gegužės 04 d. prie LR Seimo vykęs Vilniaus rajono tėvų ir mokyklų bendruomenių piketas atkreipė dėmesį, kad po 20 LR atkūrimo metų Vilniaus rajono savivaldybė toliau nesilaiko Konstitucijos 14 str., Valstybinės kalbos, Švietimo ir kt įstatymų bei mokinių tėvų pageidavimų.
 
* Marijampolyje dėl 8 (ar 20) mokinių pastatyta nauja lenkiška pradinė mokykla, nors jie turėjo sąlygas mokytis esančioje vidurinėje mokykloje, o Valčiūnuose 85 – tą lietuvišką darželį baigiantys vaikai, neturi galimybės pasirinkti mokyklos valstybine kalba;
 
* remontuotos ir statytos daugiausia lenkiškos švietimo įstaigos;
 
* panaikinta dvikalbė Veliučionių pagrindinė mokykla su 57 mokiniais, o lenkiškos Dūkštų (47 mokiniai), Pikeliškių (32 mokiniai), Visalaukės (51 mokinys), Eitminiškių (55 mokiniai) mokyklos paliktos;
 
* lietuviška pradinė Rukainių, dvikalbė pagrindinė Veliučionių mokykla jungiamos prie iš esmės lenkiškų Rukainių bei Nemėžio vidurinių mokyklų, vadovaujamų Lenkų rinkimų akcijos narių, sąmoningai tebesiekiant mažinti mokinių skaičių klasėse dėstomąja valstybine kalba.
 
* Įstatymų neatitinka tai, kad savivaldybė prašymus leisti mokytis valstybinė kalba aiškina kaip nacionalinės nesantaikos kurstymą. Apie 1 500 Vilniaus rajono mokinių mokytis valstybine kalba priversti važiuoti į Vilnių, o tai yra papildomos išlaidos sostinės biudžetui, nepatogumai tėvams ir vaikams.
 
Reikalaujame:
 
1. Sudaryti galimybę savarankiškai dirbti Rukainių, Vėriškių pradinėms mokykloms.
 
2. Prieš tėvų valią nejungti lietuviškų ir dvikalbių mokyklų prie iš esmės lenkiškų: Veliučionių – prie Nemėžio ir t. t.
 
3. Po daugkartinių prašymų Paberžėje mokyklų patalpas perskirstyti taip, kad lietuviškų ir lenkiškų mokyklų mokiniams tektų panašus mokymosi plotas.