Pagrindinis puslapis Sena Voruta Lenko korta tapo kliūtimi V. Tomaševskio kelyje į prezidento rinkimus

Lenko korta tapo kliūtimi V. Tomaševskio kelyje į prezidento rinkimus

Nepaisydamas iki šiol neišsklaidytų abejonių dėl gautos Lenko kortos, Seimo narys Valdemaras Tomaševskis paprašė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įregistruoti jį pretendentu dalyvauti prezidento rinkimuose. Antradienį, 2009 m. kovo 10 d., įteikęs reikiamus dokumentus, jis neslėpė tebeturintis šią kortą, tačiau tikino nesąs susijęs su užsienio valstybe priesaika ar pasižadėjimu. Atsakymą, ar leis politikui rinkti piliečių parašus, kad jis galėtų dalyvauti rinkimuose, VRK turi pateikti per tris dienas.

Kandidatu į prezidentus V. Tomaševskį iškėlė jo vadovaujama Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Anot lenkų tautybės parlamentaro, tautinių mažumų atstovo nedalyvavimas rinkimuose „būtų spraga“, nes nemaža rinkėjų dalis negalėtų balsuoti pagal įsitikinimus.

VRK įteiktoje anketoje politikas patikino nesąs davęs priesaikos ar pasižadėjimo užsienio valstybei. Tačiau jis iš komisijos narių sulaukė nemažai klausimų dėl pernai gautos Lenko kortos.

Kaip žinoma, Seimo narys Gintaras Songaila yra parašęs skundą VRK, kuriame suabejojo, ar V. Tomaševskis ir Michalas Mackevičius, gavę Lenko kortą, gali būti Lietuvos parlamentarais. Seimas po pateikimo yra pritaręs siūlymui kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Lenko kortos suderinamumo su parlamentaro mandatu.

Į vienos VRK atstovės klausimą, ar Lietuvos prezidentas turi būti lojalus Lenkijos valstybei, Seimo narys tikino, esą „apie lojalumą nieko neparašyta“, tai tesąs techninis klausimas.

„Tai yra tautybės, tapatybės korta ir nieko daugiau. Ji nesuteikia teisės į Lenkijos pilietybę“, – tvirtino V. Tomaševskis. Lenko kortą jis lygino su viza arba kitos šalies suteiktu apdovanojimu, kuriuos žmogus, demonstruojantis nepagarbą atitinkamai valstybei, gali prarasti.

Parlamentaras teigė esąs Lietuvos pilietis pagal kilmę (pagal Konstituciją, šį reikalavimą turi atitikti prezidentas), jis yra gimęs Lietuvoje, jo tėvai – Vilniuje. Motina ir jau miręs tėvas buvo gavę mūsų šalies pilietybę.

„Neprašiau, bet gavau Lenko kortą kaip žmogus, nusipelnęs lenkų kultūrai“, – teigė V. Tomaševskis.
Anot jo, ginčas dėl Lenko kortos „labiau tiktų politiniams debatams, o ne teisinėms diskusijoms“.

„Kitaip tariant, jūs galvojate, kad Lietuvai priimtina turėti prezidentą, kuris naudotųsi Lenkijos teikiamomis lengvatomis?“ – į šį teiginį replikavo VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Politikas kelis kartus priminė esąs Seimo narys – tai esą reiškia, kad jis nėra pasižadėjęs kitai valstybei.

„Jei patvirtins, kad esu pasižadėjęs, nebūsiu Seimo nariu“, – aiškino V. Tomaševskis.

Jis – jau dvyliktas pretendentas dalyvauti prezidento rinkimuose, pateikęs VRK pareiškinius dokumentus.

V. Tomaševskis gimė 1965 m. kovo 3 d. Vilniuje.

1983 m. įstojo į tuometinį Vilniaus inžinerinį statybos institutą, tačiau dėl tarnybos sovietų kariuomenėje inžinieriaus mechaniko diplomą gavo tik 1990 m.

1992-1996 m. dirbo Seimo Lietuvos lenkų sąjungos frakcijos sekretoriate. Nuo 1995 m. tris kartus buvo išrinktas Vilniaus rajono savivaldybės tarybos nariu, 2000 m. – vicemeru.

Nuo 1993 m. vadovauja Lietuvos lenkų sąjungos Vilniaus rajono skyriui. Buvo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos įkūrimo iniciatyvinės grupės koordinatorius ir pirmasis vicepirmininkas. Nuo 1999 m. vadovauja šiai partijai.

Seimo nariu pirmą kartą išrinktas 2000 m.

Moka lenkų, vokiečių ir rusų kalbas.

Su žmona Violeta susilaukė sūnų Vladislavo ir Pavelo.

www.delfi.lt