LDK paveldas Baltarusijoje

Edita KOMAROVA, Lentvaris

Kai Baltarusijos teritorijoje buvusios kunigaikštystės per XIII-XIV a. buvo įjungtos į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, prasidėjo bendra Lietuvos ir Baltarusijos istorija, trukusi beveik 600 metų. Tad Baltarusijoje yra nemažai istorinių paminklų, liudijančių LDK didybę. Kelionių organizatorius „InLt“ 2012 m. birželio 16–17 d. suteikė puikią progą istoriją pažinti ne iš vadovėlių, o viską pamatyti savo akimis ir netgi sudalyvauti Jogailos ir Sofijos Alšėniškės vestuvėse Lydos pilyje.

Kelionių organizatorius „InLt“ suteikia išsamią informaciją apie keliones, profesionaliai, kokybiškai ir greitai aptarnauja klientus, o svarbiausia – kuria naujus kelionių pasiūlymus, įtraukdami neišmėgintus turistinius objektus.

Ši kelionė po LDK pilis yra puiki galimybė pasivaikščioti, pasigrožėti istorinėmis LDK vietomis ir apmąstyti reikšmingus praeities įvykius. Krėvos pilis buvo pirmas mūsų aplankytas objektas. Pirmą kartą ji minima vokiečių kronikoje XIII a. kaip Nalšios centras. 1338 m. Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas Krėvą atiduoda valdyti sūnui Algirdui. Po jo mirties Krėvą paveldėjo antrosios žmonos Julijonos Tveriškės sūnus Jogaila. Šis, nenorėdamas dalintis valdžios su dėde Kęstučiu, jį įkalina pilies požemiuose ir, kaip manoma, įsako nužudyti. Kęstučio sūnus Vytautas išvengia mirties, mat jis persirengęs moteriškais drabužiais pabėga ir galiausiai atsiduria pas kryžiuočius. Kitas svarbus istorinis momentas – 1385 m. pasirašyta Krėvos sutartis. Krėvos pilis buvo labai sugriauta per Pirmąjį pasaulinį karą ir, deja, iki šios dienos dar nerestauruota.

Ekskursiją tęsėme aplankydami karinės technikos muziejų po atviru dangumi (Stalino linija) ir Minską. Antra ekskursijos diena buvo ypač svarbi ir įdomi. Aplankėme Nesvyžių, Myrą, Naugarduką ir Lydą.

Nesvyžius daug metų (1513–1939) priklausė Radvilų giminei, nes čia buvo įkurta pagrindinė ir svarbiausia Nesvyžiaus Radvilų rezidencija. 1939 m. Nesvyžius buvo prijungtas prie Vakarinės Baltarusijos ir Radvilų pilyje buvo įsteigta sanatorija, o parkas apleistas. Pilies kompleksas 1994 m. paskelbtas nacionaliniu istoriniu ir kultūriniu paminklu, o 2005 m. įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Nesvyžiuje 1593 m buvo pastatyta pirmoji barokinė bažnyčia LDK teritorijoje. Jos požemiuose įkurtas vienas didžiausių Europoje nekropolių – kunigaikščių Radvilų giminės palaidojimai.

Myras (Myrius) istoriniuose šaltiniuose minimas 1395 m., kai kryžiuočiai, remdami Švitrigailą kovose su Vytautu, sudegino Myro miestelį. Myrą valdė keturių giminių savininkai. XV a. Jurijus Iljiničius, norėdamas apsaugoti Myrą nuo totorių puldinėjimų, pastatė pilį, kurios šeimininku 1569 m. tapo Mikalojus Radvila. XIX a. Myro pilis iš tryliktojo Radvilų giminės savininko rankų pereina Vitgenšteinams, vėliau Svetapolk-Mirskiams. 2000 m. ji įtraukta į UNESCO kultūros paveldo sąrašą.

Naugardukas yra aukščiausia gyvenama vieta Baltarusijoje (323 m virš jūros lygio). 1044 m. jis pirmą kartą paminėtas rusų metraščiuose, nes Kijevo kunigaikštis Jaroslavas savo žygio metu įkūrė šį miestą. 1258–1267 m. Naugarduką valdė Lietuvos karaliaus Mindaugo sūnus Vaišelga. Baltarusiai tvirtina, kad čia buvo Mindaugo sostinė ir jo karūnavimo vieta, tačiau šis teiginys nėra pagrįstas. Naugarduke mūrinė pilis buvo statyta XIII a. 1394 m. Vokiečių ordinas sudegino miestą ir pilį, kuriuos atstatė Vytautas Didysis. Prieš 590 m. Naugarduke  tuokėsi Lenkijos karalius ir Lietuvos Didysis kunigaikštis Jogaila su Sofija Alšėniške. Ketvirta santuoka išgelbėjo Jogailaičių dinastiją, nes gimė du sūnūs – Vladislavas ir Kazimieras. Naugarduke dominikonų mokykloje mokėsi Adomas Mickevičius ir Jonas Čečiotas (palaidotas Ratnyčioje šalia Druskininkų), kuris redagavo pirmuosius A. Mickevičiaus poezijos kūrinius ir pats rašė giesmes apie Lietuvos praeitį. Jie buvo ne tik klasės draugai, bet vėliau aktyvūs Filomatų ir Filaretų draugijos nariai.

Kelionę vainikavo viešnagė karališkose Jogailos ir Sofijos vestuvėse su šokiais, vaišėmis ir viduramžius menančiais žaidimais Lydos pilyje. Žinoma, tai tik inscenizacija, bet šventė palieka neišdildomą įspūdį. Pilį apie 1323 m. pastatė Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Nuo 1710 m. pilis pradėjo nykti. Lydos pilies griuvėsiai konservuoti 1982 m., o pilies sienos ir šiaurės rytų pusės bokštas atstatyti iki 2004 m.

Ši kelionė – tai įrodymas, kaip per trumpą laiką galima susipažinti su didinga LDK praeitimi. Patirti įspūdžiai turbūt niekada neišblės, o įdomūs gidų pasakojimai skatins labiau domėtis savo krašto istorija.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Nesvyžiaus pilis

2. Krėvos pilies griuvėsiai

3. Myro pilis

4. Naugarduko pilies griuvėsiai

5. Lydos pilis

6. Kelionių organizatoriaus „InLt“ logotipas

Voruta. – 2012, liep. 21, nr. 15 (753), p. 15.