Pagrindinis puslapis Istorija Trakų Salos pilyje – renginys Vytautui Didžiajam atminti

Trakų Salos pilyje – renginys Vytautui Didžiajam atminti

Šių metų spalio 27 dieną, antradienį, 17.30 val., Trakų Salos pilyje vyks tradicinis istorinis vakaras, skirtas Vytautui Didžiajam atminti. Istorikas, muziejininkas Tomas Petrauskas skaitys pranešimą „Žygimantas Kęstutaitis – (ne) užmirštasis Vytauto Didžiojo brolis“, lietuviškos muzikos impresijas programoje „Reveransas Lietuvai“ atliks Lijana Žiedelytė. Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus.

„Spalio 27-ąją sukanka 585 metai nuo Vytauto Didžiojo mirties, – pasakoja Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas. – Trakų istorijos muziejaus renginiuose, skirtuose valdovui atminti, per daugelį metų buvo analizuojami įvairūs su jo epocha, asmenybe, šeima, aplinka susiję klausimai. Atėjo laikas prisiminti ir brolį Žygimantą Kęstutaitį, kuris aštuonerius metus (1432–1440) buvo Lietuvos didysis kunigaikštis.“

Pasak istoriko Tomo Petrausko, pranešimas bus skirtas Žygimanto Kęstutaičio veiklai, asmenybei ir istoriografiniams vertinimams apžvelgti. Istorijos šaltiniuose tai nevienareikšmiškai ir dažnai prieštaringai vertinamas valdovas, likęs savo garsiojo brolio šešėlyje.

Šių metų pranešimą skirti Žygimantui Kęstutaičiui, Vorsklos ir Žalgirio mūšių dalyviui, lėmė dar dvi šiais metais sukakusios apvalios datos: 575 metai nuo šio kunigaikščio mirties (Žygimantas 1440 metais buvo sąmokslininkų nužudytas Trakuose, Pusiasalio pilyje) ir 580 metų nuo garsiojo Pabaisko mūšio. 1432–1435 metais vyko vidaus karas tarp pusbrolių Švitrigailos ir Žygimanto Kęstutaičio. Mūšį laimėjęs Žygimantas įsitvirtino didžiojo kunigaikščio soste.

Muzikinę renginio dalį atliksianti Lijana Žiedelytė – tarptautinės kvalifikacijos diplomuota muzikos atlikėja, smuikininkė, muzikos terapeutė. Kaip solistė kartu su įvairių sričių menininkais dalyvauja kamerinėse, teatralizuotose programose, oficialiuose valstybiniuose renginiuose, minėjimuose, vykstančiuose šalies ir užsienio kultūrinėse, sakralinėse erdvėse, filharmonijose, muziejuose ir kt. L. Žiedelytė kuria ir atlieka edukacines koncertines, terapines programas vaikams, jaunimui, suaugusiesiems. Su koncertine veikla yra apsilankiusi Italijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir kt. Jos atliekama muzika skambėjo Vatikano katedroje, jos lietuviškos muzikos pristatymų klausėsi Velso princas Čarlzas ir kiti garbingi šalies bei užsienio aukšto rango pareigūnai. Atlikėja bendradarbiauja su Lietuvos kariuomene, visuomeninėmis organizacijomis.

Renginys vyks Trakų Salos pilies Didžiojoje menėje. Pradžia – 17.30 val.

Įėjimas nemokamas.

Dėl papildomos informacijos kreipkitės:

Brigita Balčytienė, Trakų istorijos muziejaus Ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėja