Pagrindinis puslapis Lietuva Kviečiame kartu švęsti Tarptautinę raštingumo dieną, paminėti Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą dieną

Kviečiame kartu švęsti Tarptautinę raštingumo dieną, paminėti Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą dieną

Kviečiame kartu švęsti Tarptautinę raštingumo dieną ir paminėti Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą dieną.

Rugsėjo 8-ąją (ketvirtadienį), 18 val. Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje vyks vakaronė, kurioje skambės Lietuvos kariuomenės tarpukario ir partizanų dainos.
Koncertuos trio – Saulius Sipaitis, Vytautas Taukinaitis ir Pranas Zaremba.

Vakaronėje dalyvaus Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius, politikos mokslų daktaras Žygimantas Pavilionis.

Laukiame visų!

***

Tarptautinė raštingumo diena UNESCO iniciatyva švenčiama jau daugiau nei 40 metų. Šią dieną minimi ir pagerbiami tie, kurie atnešė pasauliui raštingumą, ir visi mokytojai, kurie dabar moko kitus. Šią dieną puikiai tinka dar kartą prisiminti knygnešius ir kaimo daraktorius, palaikiusius lietuvybės rusenimą spaudos draudimo laikotarpiu. Ir tikrai tinka pagerbti Mariją ir Jurgį Šlapelius, savo gyvenimą pašventusius lietuviškam žodžiui.

Rugsėjo 8 d. – Švč. Mergelės Marijos gimimo dieną, arba Šilinę, mūsų protėviai šventė pagerbdami mirusiuosius ir prisimindami rudens lygiadienį.

Prieškario Lietuvoje rugsėjo 8-oji buvo švenčiama ne tik kaip religinė, bet ir kaip tautos šventė, įvesta minint Vytauto Didžiojo mirties 500 metų sukaktį. Tapęs valdovu Vytautas siekė atsikratyti unijos ryšių su Lenkija ir karūnuotis Lietuvos karaliumi. Karūnavimas turėjo įvykti 1430 m. rugsėjo 8 d., per švč. Mergelės Marijos gimtadienį. Tačiau iš Romos vežamą karūną sulaikė lenkų didikai ir karūnavimas neįvyko. Netrukus po sunkių išgyvenimų Vytautas Didysis mirė.

 
Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus administracija