Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Kurtuvėnuose atstatyta senoji dvaro ratinė

Kurtuvėnuose atstatyta senoji dvaro ratinė

Kurtuvėnų dvaro svirnas, 2009 m. Wikimedia Commons nuotrauka. Šaltinis – lrt.lt

Kurtuvėnų regioniniame parke atstatyta senoji dvaro ratinė. Joje archeologai surengė parodą, kurioje eksponuoja bene penkerius metus vykdytų kasinėjimų radinius.

Kurtuvėnų dvaro sodyba – viena seniausių mūsų šalyje, minima nuo 1495 metų. Šimtmečius čia šeimininkavo garsios didikų šeimos. Pastaraisiais metais dvaro pastatai atgyja – jau atstatyta dvaro oficina, sudegęs svirnas, arklidės, kiti pastatai.

„Labai svarbus kompleksų vientisumas. Kurtuvėnų dvaro sodyba turi ne tik savo seną, labai įdomią istoriją, šaknis, bet labai svarbu, kad ji būtų naudojama ir pritaikoma“, – sako Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė.

Ratinei atstatyti iš Europos Sąjungos gauta per 2 mln. litų. Tačiau iki darbų pradžios bene 15 metų parkas rinko duomenis, kaip ši vieta atrodžiusi.

„Pradėjom rinkti daugiau medžiagos iš vietinių kurtuvėniškių atsiminimų, kurie čia gyveno. Labai daug padėjo grafo Pliaterio vairuotojas, gaila, kad šiais metais numirė sulaukęs 101 metų. Jis pasakojo, kur laikė „Chrysler“ ir pats važiavo su juo“, – atsiminimus perpasakoja Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis.

Kasinėjimus atlikę archeologai iš radinių sako daug sužinoję. Kurtuvėnų dvaro sodybos ratinė atstatyta ant senųjų pamatų. XVI a. čia buvusi gyvenamoji patalpa, vėliau grafo Nagurskio arklidė.

„Ši arklidė buvo reprezentacinis pastatas, savo žirgais Nagurskiai didžiavosi. Pastatas išstovėjo daugiau kaip 100 metų, tai Pliateriai, naujieji savininkai, iš tos buvusios arklidės persitvarkė ir pasidarė ratinę“, – sako archeologė Birutė Salatkienė.

Atstatytoje ratinėje įsikurs Kurtuvėnų regioninio parko informacinis centras.

Lidija Jankauskienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

LRT logotipas