Pagrindinis puslapis Istorija Kuršėnų apylinkėse rasti Lietuvos partizanų dokumentai

Kuršėnų apylinkėse rasti Lietuvos partizanų dokumentai

Kuršėnų apylinkėse rasti Lietuvos partizanų dokumentai

Larisos Dmuchovskajos / Lietuvos centrinio valstybės archyvo ir VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnyba“ nuotr.

www.voruta.lt

Šiaulių rajone Kuršėnų apylinkėse rasti Lietuvos partizanų dokumentai. Juos, vykdant Vokietijos karių kapaviečių paiešką, 2021 m. gegužės 29 d. rado VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnybos“ paieškos grupės narys Giedrius Nedzinskas.

Kaip papasakojo Tarnybos direktorius Linas Kvizikevičius, dokumentai buvo rasti miškingoje drėgnoje vietovėje prie pelkės, sudėti į metalinį, 1937 m. Vokietijos kariuomenės dujokaukės dėklą, kuris galėjo būti skubiai įmintas į drėgną žemę, nes aptiktas tik apie 15–20 cm gylyje, o vienas dėklo galas kyšojo iš žemės paviršiaus.

Atliekant pirminę iš dėklo ištrauktų dokumentų apžiūrą nustatyta, kad jame sudėtas pluoštelis dokumentų, pora sąsiuvinių, daug nenaudoto kopijuojančio popieriaus (kalkės), pluoštas švaraus popieriaus ir keletas tuščių vokų. Dalies dokumentų iš dėklo ištraukti nepavyko, nes jie prilipę prie dėklų sienelių. Ištrauktų dokumentų fizinė būklė bloga, nuo ilgo buvimo drėgmėje popierius sulipęs, todėl restauratoriai net nebandė dokumentų atskirti. Pavyko perskaityti tik vieno dokumento „LI-GU, PO ir KU Rj ir Kp vadovybių sueigos darbotvarkės“ pirmą lapą. Tiksliai nustatyti kokio partizanų junginio dokumentai buvo sudėti į dėklą pavyks tiktai pradėjus juos restauruoti.

Pagal radimo vietą galima spėti, kad dokumentai galėtų priklausyti Žemaičių apygardos Vytenio rinktinei, Kuršėnų apylinkėse veikusiai 1945–1951 m.

Rasti dokumentai bus restauruojami Lietuvos valstybės centriniame archyve, o juos restauravus saugomi Lietuvos ypatingajame archyve.

 

Naujienos iš interneto