Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Kuo kvepia dvare? Koks dvaro patiekalų skonis? Kaip rengdavosi dvariškiai? O ką ten galima išgirsti, paliesti?

Kuo kvepia dvare? Koks dvaro patiekalų skonis? Kaip rengdavosi dvariškiai? O ką ten galima išgirsti, paliesti?

Aristavėlės dvaras. Rimgaudo Žaltausko nuotrauka.

www.voruta.lt

Kuo kvepia dvare? Koks dvaro patiekalų skonis? Kaip rengdavosi dvariškiai? O ką ten galima išgirsti, paliesti? „Keliaujantis Aristavėlės dvaras“ – tai projektas, kuris suteiks progą pažinti dvarų kultūrą per skirtingus pojūčius ir apkeliaus net 10 atokių Lietuvos regionų bei 2 lietuvių bendruomenes Norvegijoje.

Unikalūs Aristavėlės dvaro rūmai – vertingas baroko laikotarpio lietuvių medinės architektūros pavyzdys, kurį šiuo metu galite išvysti Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Šie rūmai nepasižymėjo dideliu masteliu ir prabanga, tačiau gerai išlaikė tipišką bajoriškos rezidencijos vaizdą, kurios palikime atsispindi viduriniojo bajorijos sluoksnio materialinė ir dvasinė kultūra.

Šiuo metu Aristavėlės dvaras lankytojus traukia įvairiais kultūriniais renginiais – koncertais, parodomis, kūrybiniais vakarais, mokymais. Įgyvendinant projektą „Keliaujantis Aristavėlės dvaras“, bus išplėsta siūloma kultūrinė veikla, dvaras taps labiau prieinamas – netiesiogiai dvarą aplankyti galės gausybė žmonių iš atokiausių Lietuvos regionų bei lietuvių bendruomenės Norvegijoje. Į veiklas galės įsijungti visi besidomintys, taip bus mažinama kultūrinė ir socialinė atskirtis.

Kaip Aristavėlės dvaras sugebės tiek daug keliauti? Bus įrengtas mobilus ir interaktyvus dvaras-kupolas, kuriame per skirtingus pojūčius – uoslę, skonį, regą, klausą, lytėjimą – lankytojai galės pažinti tiek šio konkretaus dvaro, tiek apskritai Lietuvos dvarų kultūrą. Pavyzdžiui, šiame keliaujančiame dvare bus įrengtas fotoveidrodis, kuriame galėsite interaktyviai pasimatuoti dvariškus drabužius ir gauti atspausdintą nuotrauką. Įvairialypę patirtį sustiprins ir specialiai sukurtos įtraukiančios edukacinės programos.

Aristavėlės dvare, Lietuvos liaudies buities muziejuje spalio 19–20 d. vyks projekto „Keliaujantis Aristavėlės dvaras“ pristatymo renginys. Tai – proga daugiau sužinoti apie projektą ir dvarą, iš arčiau pažinti bei prisiliesti prie dvaro kasdienybės, kultūros, medinio architektūros paveldo, sudalyvauti pirmosiose edukacijose. Taip pat bus galimybė padiskutuoti su kolegomis ir bendraminčiais apie tai, kaip kultūros paveldas padeda vystyti bendruomenių veiklas.

Vienas iš charakteringų Aristavėlės dvaro elementų – išskirtinė sienų ir lubų tapyba, kurioje Liudviko XV epochos stilius susipina su liaudiškais motyvais. Siekiant daugiau dėmesio skirti šiam dvaro elementui, spalio 20–23 d. Aristavėlės dvare bus organizuojamos dvaro tapybos polichromijos dirbtuvės. Per kelias dienas dalyviai turės progą iš arčiau pažinti dekoratyvinę sienų tapybą bei prie jos prisiliesti savo rankomis, pasisemti žinių, pabendrauti su bendraminčiais.

Dekoratyvinės sienų tapybos fragmentas Aristavėlės dvare. R. Žaltausko nuotrauka.

Keliaujančio Aristavėlės dvaro projektas yra tęstinis projektas, kadangi tęsią ankstesnių Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo programų pareiškėjo vykdytus projektus: 1) „Medinio paveldo restauratorių ir tradicinių amatų praktinio mokymo plėtra Lietuvos liaudies buities muziejuje, atstatant Aristavėlės dvaro sodybos rūmus“. I etapas. Projektas buvo finansuojamas pagal 2004–2009 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo programą. 2) „Medinės architektūros paveldo konservavimo, tyrimų ir mokymo centro vystymas, pritaikant buvusio Aristavėlės dvaro rūmų pastatą“, II etapas. Projektas buvo finansuojamas pagal 2009–2014 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“.

Projekto pavadinimas: „Keliaujantis Aristavėlės dvaras – KAD“, kodas: LT04-1-KM-K01-011. Projektas finansuojamas iš 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūros prieinamumo plėtojimas ir kultūrinio švietimo stiprinimas“ lėšų.

 

Naujienos iš interneto