Pagrindinis puslapis Kultūra Kulautuvoje atkasta tarpukariu statyta sinagoga

Kulautuvoje atkasta tarpukariu statyta sinagoga

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

Verslininkams Kulautuvoje pradėjus griauti apleistą pastatą, rastos tarpukariu pastatytos sinagogos dalys. Apie čia buvusią sinagogą nežinoję paveldosaugininkai sprendžia, ką daryti su vertingu radiniu.

Verslininkai vietoje buvusių kultūros namų ir bibliotekos Kulautuvoje planavo statyti gyvenamuosius namus. Pirmadienį paveldosaugininkai darbus sustabdė, kai iš vietos gyventojų sužinojo, kad pradėjus ardyti plytas, pasimatė buvusios sinagogos sienų dalys.

Sinagogas tyrinėjanti architektūros istorikė Marija Rupeikienė kalba, kad apie sinagogą aiškiai byloja Kauno apskrities archyve išlikę Kulautuvos žydų labdaros draugijos susirašinėjimai su vietos valdininkais, taip pat du sinagogos projektai. Manoma, kad ji pastatyta apie 1935-uosius, pagal antrąjį Isaoko Trakmano projektą.

„Visiškai pakeista langų forma ir, kas nebūdinga sinagogoms, salės langai buvo išdėstyti dviem aukštais. Buvo padaryti mažesni, stačiakampiai langai,“ –sinagogos bruožus vertina M. Rupeikienė.

Medinė sinagoga sovietmečiu buvo apmūryta. Dviem savaitėms darbus sustabdžiusi Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyresnioji inspektorė Asta Naureckaitė sako, kad ji labai sunaikinta – vidus perstatytas, tačiau išliko durų, langų angos, medinis karkasas.

To, kad Kulautuvoje gali būti išlikusi sinagoga, paveldosaugininkai sako nežinoję.

Paveldosaugininkai per dvi savaites turės priimti sprendimą, ką daryti su buvusia sinagoga, nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai ją siūloma įrašyti į kultūros vertybių registrą. Neatmetama sinagogą perkelti į liaudies buities muziejų Rumšiškėse.