Pagrindinis puslapis Istorija Krzysztof Pomian paskaita apie apie europinę atmintį ir jos formas

Krzysztof Pomian paskaita apie apie europinę atmintį ir jos formas

Krzysztof Pomian (g. 1934), lenkų istorikas ir filosofas. Lenkijos instituto, Vilniaus universiteto ir Europos humanitarinio universiteto kvietimu prof. K. Pomianas 2014 m. balandžio 29 d. Vilniaus universitete (17.30 val., Mažoji aula, Universiteto g. 3) skaitys viešą paskaitą apie europinę atmintį ir jos formas.

1952-1957 m. studijavo Varšuvos universiteto filosofijos fakultete; ten apgynė daktaro disertaciją (1965) ir habilitaciją (1968). 1968 m. už viešą valstybinės ir partinės valdžios kritiką pašalintas iš darbo. 1973 m. emigravo į Prancūziją.

Čia 1984 m. tapo Nacionalinio mokslinių tyrimų centro profesoriumi (Centre national de la recherche scientifique). 2001 m. paskirtas Europos istorijos muziejaus Briuselyje moksliniu direktoriumi. Venecijos Ateneo Veneto ir Bolonijos Accademia Clementina narys.

Akademinę karjerą pradėjo tyrimais apie vėlyvųjų Viduramžių ir Naujųjų laikų istorinę savimonę („Praeitis kaip tikėjimo objektas“, „Praeitis kaip žinojimo objektas“). Tarptautinį garsą pelnė jo novatoriškos, įvairiomis kalbomis pasirodžiusios studijos apie kolekcionavimo ir muziejų istorijos pradžią, laiko suvokimą ir matavimą („Žmogus tarp daiktų“, „Muziejų pradžia: apie rinkimą“, „Laiko tvarka“). Pastaruoju metu rašo Europos kultūros istorijos, atminties istorijos temomis („Europa ir jos tautos“ ir kt.).

Krzysztof Pomian savo darbuose dėmesio skiria ir nacionaliniam kultūros paveldo sampratos susiformavimui, jo reikšmės išaugimui XVIII a.: „Nacionalinis paveldas savo esme turėjo skirtis nuo senovės paveldo, kuris sudarė tariamai nedalomą visos Europos nuosavybę, nors iš tikrųjų buvo rezervuotas kosmopolitiškam elitui. Turėjo būti charakteringas tautai, kurios emanacija buvo laikomas, jo giliausiuose audiniuose turėjo būti įaugusi jos istorija, gamtovaizdžiai, tradicijos ir papročiai, žodžiu, nepakartojamas jos dvasios, arba jos sielos, savitumas.“

Šaltinis:http://www.bernardinai.lt/