Pagrindinis puslapis Lietuva Kryžkalnyje kyla įspūdingas memorialas

Kryžkalnyje kyla įspūdingas memorialas

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

Kryžkalnyje įpusėjo memorialo Lietuvos partizanams pašlovinti ir aukoms atminti statybos. Jis pakeis čia pat ant kalvos stovintį medinį kryžių. Dar anksčiau šioje vietoje yra stovėjusi sovietų armijai „išvaduotojai“ atminti skirta skulptūra „Kryžkalnio motina“.

Pagrindinis memorialo akcentas turėtų būti maždaug 16 metrų aukščio varpinė, matoma atvažiuojant nuo Klaipėdos, Kauno, Šiaulių ir Tauragės. Kaip sako Jonas Čeponis, Lietuvos laisvės kovotojų sąjūdžio pirmininkas, nerimą labiausiai kelia klausimas, ar pakaks lėšų įspūdingo statinio statyboms užbaigti.

– Paminklui dalį pinigų paaukojo moterų vienuolynas, sulaukiame pavienių žmonių aukų, aukoja ir po 10 tūkstančių eurų. Viena moteris paskambino, sako, kad sulaukė palikimo, ir jį paaukojo taip prisidėdama prie paminklo statybų, – dėstė projektu besirūpinančio sąjūdžio pirmininkas.

Jau baigti koplyčios statybos darbai, šiuo metu tam, kad projektas būtų baigtas, trūksta dar 100 tūkstančių eurų. Taip pat kyla klausimų, kas turėtų rūpintis naująja koplyčia.

Anot J.Čeponio, pati projekto idėja pagirtina, o jo statyboms pasirinkta vieta – puiki. Kryžkalnis – didžiausia Lietuvos autokelių kryžkelė. Susikryžiuoja pagrindinė Lietuvos Vilniaus–Klaipėdos magistralė su senuoju Hanzos keliu Peterburgas–Berlynas.

Iki 1990 m. šioje vietoje stovėjo „Kryžkalnio motina“, 8 m aukščio bronzinė skulptūra, vaizdavusi lietuvę moterį, laikančią ąžuolo šakelę. 1972 m. pastatyta moters skulptūra buvo skirta sovietų armijai „išvaduotojai“ atminti. Pasak J.Čeponio, Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo laikais jaunimas skulptūrą mėgino susprogdinti. Ji nuvirto, kurį laiką buvo laikoma Raseinių komunalinio ūkio sandėliuose, vėliau išgabenta į Grūto parką. Po kiek laiko šioje vietoje buvo pastatytas medinis kryžius, jį, pasak pašnekovo, ketinama išgabenti.