Pagrindinis puslapis Pasaulis Krymo totoriai: mes niekada negyvensime Rusijoje

Krymo totoriai: mes niekada negyvensime Rusijoje

Krymo totorių Medžlisas (arabiškai madžlis — susirinkimas, pasitarimas) kviečia boikotuoti referendumą dėl Krymo įstojimo į Rusijos sudėtį, kuris numatytas kovo 16 dieną. Apie tai pranešė Medžliso pirmininkas Refatas Čiubarovas.

„Krymo totorių Medžlisas nepripažįsta šito referendumo. Todėl kviečiame visų tautybių Krymo gyventojus ignoruoti visus šio referendumo paruošimo etapus, taip pat ir balsavimą. Kai gatvėse kariniai daliniai, kai yra visiška teisinė suirutė bet kokie refrendumai tik gilina krizę“, sako Medžliso pirmininkas, būdamas įsitikinęs, kad didelė dauguma balsavimo teisę turinčių Krymo gyventojų išgirs jų nuomonę ir nedalyvaus referendume. Kita vertus, R. Čiubarovas supranta, kad okupacinė Krymo valdžia vis tiek paskelbs jai naudingus referendumo rezultatus, todėl Medžlisas kreipėsi į Jungtines Tautas, į Europos Sąjungos parlamentus, prašydamas įvesti į Krymą Jungtinių Tautų taikdarius.

Buvęs Medžliso pirmininkas, dabar Ukrainos parlamento deputatas Mustafas Džemilevas sakė, kad Medžlisas taip pat pagalbos paprašė Turkijos, Kazachstano ir Azerbaidžano vadovų, kad jie neleistų Krymo atskirti nuo Ukrainos: „Nepalikite savo Krymo brolių ir seserų šią sunkią valandą“, toks yra jų prašymas.

„Mūsų tauta jau buvo išvaryta iš savo žemių, mes nenorime, kad ši tragedija pasikartotų. Mes niekada negyvensime Rusijos sudėtyje ir iš paskutiniųjų ginsime savo teises“, žurnalistams sakė M. Džemilevas.

Krymo totoriai yra istoriniai Krymo gyventojai. Sovietų diktatorius Josifas Stalinas daugiau kaip pusę jų išžudė arba ištrėmė, vietoj jų apgyvendindamas Krymą rusais.

Bandydama patraukti Krymo totorius į savo pusę, kurie dabar sudaro apie apie 15% visų Krymo gyventojų, Krymo valdžia prieš kelias dienas paskelbė jų reikmėms skirianti 50 mln. dolerių.

Bernardinai.lt, Nuotr. – news.yahoo.com