Pagrindinis puslapis Europa Krokuva laukia Popiežiaus ir gausybės piligrimų

Krokuva laukia Popiežiaus ir gausybės piligrimų

Donatas PUSLYS, Indrė DAUKŠAITĖ, www.bernardinai.lt

Liepos 26-31 d. Krokuvoje, Lenkijoje, vyks pasaulio jaunimo dienos (PJD). „Palaiminti gailestingieji, nes jie susilauks gailestingumo“ (Mt 5, 7), – taip skamba šių metų PJD tema, skirta popiežiaus Pranciškaus paskelbtiems Gailestingumo metams.

Likus porai savaičių iki didžiausio krikščioniško jaunimo renginio tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje vyksta intensyvus pasiruošimas. Apie šį pasruošimą, PJD programą, Krokuvos miestą kalbėjomės su Lietuvos jaunimo pastoracijos centro (LJPC) vadove Roberta Daubaraite-Rande ir Lenkijos instituto Vilniuje direktoriumi Marcinu Łapczyńskiu.

PJD į Lenkijoje vyks antrą kartą

Pasak Lenkijos instituto Vilniuje direktoriaus Marcino Łapczyńskio, tai bus jau antrosios Pasaulio jaunimo dienos Lenkijoje. Pirmosios 1991 metais vyko stebuklingu Dievo Motinos paveikslu garsėjančioje Česntakavoje. Anot M. Łapczyńskio, laukiama, kad šiemet į Krokuvą atvyks beveik 2 mln. piligrimų iš 185 pasaulio valstybių. „Medicininę priežiūrą renginio metu užtikrins 3,5 tūkstančio asmenų, saugumu rūpinsis per 23 tūkst. policininkų, o 20 tūkst. savanorių teiks visokeriopą pagalbą atvykusiems piligrimams. Į Krokuvą atvyks apie 6 tūkstančius žurnalistų iš viso pasaulio. Katechezės jaunimui vyks 275 vietose, 30 kalbų. Vien lenkų kalba jas ves 58 vyskupų. Šie skaičiai rodo renginio dydį“, – pasakojo Lenkijos instituto Vilniuje vadovas.

Pasak R. Daubaraitės-Rande, tikslus PJD dalyvausiančių lietuvių skaičius dar nėra žinomas, tačiau preliminariais duomenimis į Krokuvą keliaus 1 150 piligrimų iš mūsų šalies. Tai yra mažesnis skaičius nei kad paskutinėse Europoje vykusiose PJD, kai į Ispanijos sostinę Madridą keliavo 1 500 lietuvaičių. Tuo tarpu į PJD Brazilijoje, Rio de Žaneire, vyko tik 90 piligrimų iš Lietuvos.

Vyksta intensyvus pasirengimas

Pasak Robertos, pasiruošimas PJD prasidėjo vos tik pasaibaigus Lietuvos jaunimo dienoms Alytuje (LJD). Pasirengimo laikotarpis, LJPC vadovės nuomone, yra puiki proga augti kaip bendruomenei bei prikviesti naujų žmonių į savo tarpą. Visas pasirengimas, anot R. Daubaraitės-Rande sukasi apie pagrindinę viso renginio ašį – Gailestingumo temą.

Visoje Lietuvoje jau yra daugiau kaip 30 užsiregistravusių pasirengimo grupių. Buvo numatyti 7 šių grupių susitikimai. „Grupės šiuos susitikimus organizavo kūrybiškai: buvo ir savaitgaliai, ir išvykos, ir kasmėnesiniai susitikimai, taip pat buvo iškeltas pagrindinis klausimas: ką man reiškia gailestingumas?“, – pasakojo Roberta. Tokia pasiruošimo koncepcija, pasak moters, jauną žmogų priverčia sustoti ir pagalvoti apie save, pažiūrėti kaip jis gali keistis. Tad ši programa yra ir ugdomoji.

Jaunųjų piligrimų grupės yra labai įvairios: vienos vyksta savaitei laiko į PJD ir dar savaitei į vyskupijos jaunimo dienas, kitos keliauja kelioms dienoms arba tik savaitgaliui. „Į PJD daugiausiai keliauja labai jauni žmonės, neseniai priėmę Sutvirtinimo sakramentą, ir vykstantys švęsti Sekminių į Krokuvą“, – papasakojo savo įspūdį apie jaunuosius piligrimus Roberta. Ji minėjo, kad labai svarbu, jog jauni žmonės, kurie jau yra dalyvavę PJD, papasakotų, ką jaunimo dienos jų gyvenime pakeitė, padovanojo ar padėjo suprasti.

Nuo katechezių iki sporto

Pasak Robertos, kiekviena PJD diena prasidės katecheze. Kiekvieną rytą jas ves vis kitas vyskupas. Iš Lietuvos atvyks 6 vyskupai. Taip pat jauni žmonės bus kviečiami liudyti gailestingumo, susitaikinimo bei Dievo malonės patyrimo temomis. Po katechezės vyks Mišios, o po jų ­– laisvas laikas.

Roberta informavo, kad bus nemažai ir kitokios veiklos: jaunimo festivalis, teminiai susitikimai, akademijos, kuriose jaunuoliai galės atrasti tiek savo pašaukimą, tiek profesinį lauką, bus galimybė pamatyti unikalią parodą „Marija – gailestingumo motina“, pirmą kartą eksponuojamą Krokuvoje. Renginio naujovė – įvairių sporto šakų turnyras. Kiekvienas vakaras turės savo temą: antradienis skirtas jaunųjų piligrimų pasveikinimui, ketvirtadienį jaunimas sveikins Popiežių, penktadienio vakarą numatomas Kryžiaus kelias, šeštadienis – piligrimystė į vigilijos vietą, na o sekmadienį jaunimo išlydėjimas namo.

Jono Pauliaus II miestas

Krokuva yra laikoma Šv. Jono Pauliaus II miestu. Būtent šis popiežius, kurio gausybę pėdsakų galima aptikti Krokuvoje, yra ir Pasaulio jaunimo dienų iniciatorius. „Jono Pauliaus II asmenybė nenutraukiamais saitais susijusi su Krokuva. Ten jis praleido didelę savo gyvenimo dalį, studijavo lenkų kalbą, karo metais dirbo „Solvay“ gamykloje, po karo tarnavo tikintiesiems. Daug kartų lankėsi Krokuvoje jau kaip šventasis tėvas. Su juo susijusias vietas galima rasti kiekviename žingsnyje, miesto savivaldybė net siūlo specialias trasas turistams Jono Pauliaus II pėdsakais“, – teigia  Łapczyńskis.

Paklaustas, nuo ko gi reikėtų pradėti pažintį su Jono Pauliaus II miestu, Lenkijos instituto vadovas atsakė: „Manau, kad tokią kelionę reikėtų pradėti nuo popiežiaus gimimo vietos – Vadowicų, esančių šalia Krokuvos. Ten veikia Šeimos namai – Jono Pauliaus II muziejus. Įdomi multimedijų ekspozicija supažindina su Karolio Wojtyłos gyvenimu. Pačioje Krokuvoje reikėtų stabtelėti pranciškonų bažnyčioje, Šv. Marijos bazilikoje (čia K. Wojtyła klausydavo išpažinčių), šalia namų, kur gyveno, pvz. Tyniecka g. 10. Būtina sustoti prie „popiežiaus lango“ Vyskupų rūmuose Pranciškonų g. 3. Būtent čia jis gyveno, dirbo iki buvo išrinktas popiežiumi 1978 metais. Jonas Paulius II šiuose rūmuose gyveno per visas savo piligrimines keliones į Krokuvą. Virš įėjimo yra garsusis langas, iš kurio Šventasis Tėvas sveikindavosi su į susitikimą su juo, į Krokuvą atvykusiu jaunimu. Po jo mirties daug savaičių čia rinkdavosi tikintieji.“

Nuo modernaus meno iki Schindlerio fabriko

Tiesa, Krokuva nesibaigia vien tik paveldu, susijusiu su Jonu Pauliumi II. Buvusi Lenkijos sostinė yra vienas labiausiai turistų lankomų miestų. Anot M. Łapczyńskio, Krokuva išsaugojo ramaus, snūduriuojančio miesto dvasią, bet tuo pat metu joje gyvenimas verda. „Norint pažinti visus Krokuvos kampelius, čia reikėtų praleisti pora savaičių. Būtina aplankyti Krokuvos Turgaus aikštę, senamiestį, Vavelio rūmus, pasivaikščioti po Kazimierzą – žydų kvartalą. Verta pamatyti Jogailaičių universitetą – vieną seniausių pasaulyje. Meno mėgėjai privalo nuvykti į Nacionalinį muziejų, vieną seniausių Lenkijoje bei šiuolaikinio meno muziejų MOCAK. Netoliese yra muziejumi paverstas žymusis Schindlerio, žydus gelbėjusio verslininko, išgarsėjusio po S. Spielbergo filmo, fabrikas. Verta išvykti iš Krokuvos ir pamatyti nacių koncentracijos stovyklą Auschwitz-Birkenau, primenančią apie milijonų II Pasaulinio karo aukų tragediją (ten su malda lankysis ir popiežius Pranciškus, red. past.). Būtina aplankyti Veličkos druskos kasyklą, tai viena iš nedaugelio tokių vietų pasaulyje. Tiems, kas Lenkijoje nuspręstų likti ilgiau, patarčiau nuvykti į už 100 km į pietus esančius Lenkijos kalnus Tatrus. Nedaug Lietuvoje sutiktų žmonių žino, kad taip arti nuvykus galima atostogauti kopiant į kalnų viršūnes, siekiančias 2499 metrus! Nereikia vykti į Alpes“, – pasakoja M. Łapczyńskis.

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2016-07-12-krokuva-laukia-popieziaus-ir-gausybes-piligrimu/146493