Pagrindinis puslapis Kultūra Knygos šventė su poetu Pauliumi Širviu

Knygos šventė su poetu Pauliumi Širviu

Knygos šventė su poetu Pauliumi Širviu

P. Širvio premiją  poetei Jurgitai Jasponytei įteikė Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas. Zarasų viešosios bibliotekos nuotr.

Saulė Pelekienė, Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja, www.voruta.lt

Zarasų viešoji biblioteka įgyvendina projektą ,,Knygos šventė su poetu Pauliumi Širviu“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, skirtą poeto Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

Rugsėjo 8 dienos popietę Dusetų Kultūros centre vyko literatūros ir muzikos renginys „O Sartai, jūs Sartai mėlynieji“, skirtas žymaus Lietuvos poeto Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms. Renginyje dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės Pauliaus Širvio premijos laureatai, poetai Antanas A. Jonynas ir Valentinas Graibus, poetė Jurgita Jasponytė, aktorius Algirdas Latėnas.

Tos pačios dienos vakarą Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko literatūros ir muzikos vakaras „Turiu žodį, nesuteptą, šventą“, kuriame dalyvavo poetai Antanas A. Jonynas ir Valentinas Graibus, poetė Jurgita Jasponytė.

Poetas Rimgaudas Valentinas Graibus.  Zarasų viešosios bibliotekos nuotr.

Viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“ suvaidino spektaklį „Vis dar be pabaigos … Paulius Širvys“ Rimanto Šavelio atsiminimų knygos „Geriu žalią tylą“ motyvais“ (režisierė Gražina Karlaitė). „Štai tokį, vis dar be pabaigos, pamatė Paulių Širvį teatro aktoriai“, – sakė Gražina Karlaitė.

Po spektaklio posmais „Kam lengva, kam sunki / Paklydimų tiesa? / Ir kaip krislas aky / Tavo žodžių šviesa. / Ar nuskendo diena / Tarp žolynų gražių? / Nuskambėjo daina / Prie svyruoklių beržų…/, skirtais P. Širviui buvo pristatytas šeštasis Pauliaus Širvio premijos laureatas Valentinas Rimgaudas Graibus.

V.Graibus papasakojo apie pirmąją pažintį su poetu P. Širviu. Ta pažintis pirmiausia buvusi per pirmąją poeto knygelę „Žygio draugai“. Poetas prisiminė, kad gavo šią knygelę iš Rokiškio bibliotekos. Perskaitė ir jam taip patikę jo eilėraščiai, kad visus eilėraščius iš šios knygelės išmoko mintinai, sudalyvavo skaitovų konkurse su eilėraščiu „O, Sartai, jūs Sartai mėlynieji“ ir tapo laureatu. Vėliau jau dirbdamas „Jaunimo gretų“ žurnalo redakcijoje jis su P. Širviu susipažino akivaizdžiai, nes P. Širvys tada dirbo „Genio“ redakcijoje, o šios abi redakcijos buvusios tame pačiame pastate. Poetas V. Graibus prisiminė eilėraščio, parašyto P. Širviui, istoriją. Eilėraštis jam patikęs, (toli gražu ne visi eilėraščiai jam patikdavę), ir jis pasakęs ačiū. Vėliau, užsukusį į Rašytojų kavinukę, tuo metu ten buvęs P. Širvys, pasisodino prie stalelio. Poetas V. Graibus taip pat perskaitė eilėraštį, kurį parašęs ir skyręs P. Širviui jau po jo mirties: <„Meilės žvaigždės užges/ Liūdesys išsiskleis/ Viltis vėlei apaks / ir ne tuos išsirinks/ jie sumindžios žodžius/ kurie šluostė akis/ vėjo žolės sūdžius/ tylai patalas bus/ o žvaigždžių atmintis/ į senatvę sudils/ paskubėjus viltis vėl ne tuos išsirinks>.

Gera buvo klausyti išraiškingai skaitomų, šeštosios P. Širvio premijos laureato, poeto V. Graibaus meilės eilėraščių iš poezijos rinktinės „Didieji medžiai“, išleistos 2019 m.

 Poetas Antanas A. Jonynas.  Zarasų viešosios bibliotekos nuotr.

Kiek kitokiais prisiminimais apie poetą Paulių Širvį dalinosi aštuntasis P. Širvio premijos laureatas poetas Antanas A. Jonynas. Antanas A. Jonynas prisipažino, kad P. Širvio premija, kuria buvo įvertintas prieš penketą metų, jam viena svarbiausių, šilčiausių iš visų įvertinimų. Ji tarsi primena P. Širvio buvimą drauge, kuris buvęs vienas artimiausių A. A. Jonyno tėvų draugų, juos visą laiką sieję šilti, artimi santykiai. A. A. Jonynas pasidžiaugė, kad pats tapo Zarasų žemės piliečiu, nes neseniai įsigijo sodybą savo motinos tėviškėje (mat motina kilusi nuo Dusetų) ir tuo labai džiaugiasi. Svečias perskaitė pluoštą eilėraščių iš prieš savaitę pasirodžiusios savo knygos „Naujieji sonetai“.

Vienas iš jų: „Pavasario kalnas“. „Atsilaupęs pavasario kalnas / metalinis upės vanduo / senas rausvas dviračio balnas / kaip riestinis kirtis ant o/ tai kas auga ir tai kas teka / Tai kas rieda dažniausiai – žemyn / Mėlynake, tu mėlynake, bent jau tu, nieko man neprimink / ką darysiu kai krosnis kūrenas / sunkiai vartosi primuštas senis / bet lyg vakaro jis atsigaus / Ten mergaitė kažką siuvinėja / o nuo kalno dviratis skrieja / pasišokčiodamas be žmogaus…“.

Vakaro dalyvius džiugino gitaristai virtuozai iš Visagino Serafin Zolin ir Vladislav Pilipov, atlikę garsių kompozitorių kūrinius.

Renginį vainikavo devintosios literatūrinės Pauliaus Širvio premijos įteikimas. Ją įteikė Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. Premija įteikta kraštietei poetei Jurgitai Jasponytei – Burokienei už meistriškumą poetine kūryba išreikšti meilę gimtajam kraštui, lietuvių poezijos tradicijų tęstinumą ir folklorinį savitumą. Padėkojusi už įvertinimą Jurgita perskaitė savo naujausius eilėraščius. Šia gražia proga J. Jasponytę sveikino giminės, draugai, mokytojai ir artimieji. Renginys baigėsi betarpišku bendravimu su poetais ir autografų dalijimu.

Skaitytojų aptarnavimo skyriuje veikia parengta literatūros paroda „Žiedais praregėsiu gėlių“, skirta Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms, kviečianti susipažinti  su poeto įvairiais gyvenimo ir kūrybos etapais.

Zarasų viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“.  Zarasų viešosios bibliotekos nuotr.