Pagrindinis puslapis Sena Voruta Ketveri metai Europos Sąjungoje

Ketveri metai Europos Sąjungoje

Greitai prabėgo ketveri metai, kai esame visateisiai Europos Sąjungos (ES) nariai. Lietuvos gyventojai spėjo pajusti ekonominę naudą, judėjimo po ES šalis laisvę, padidėjusią savo galimybę realizuoti brandintas idėjas ir planus.

Lietuvos gyventojai kaip jokios kitos šalies piliečiai yra optimistai, tiki ES ateitimi. Mūsų valstybės ekonomikos augimo tempai didžiausi tarp ES šalių. Tik veikiau per atsitiktinumą negu dėsningumą, neįsivedėme EURO, tapome Šengeno bevizės erdvės nariai. Lietuva, iš 2004 m. įstojusių į ES šalių, santykinai daugiausia gaunanti finansinės paramos, vykstant į daugumą ES šalių nebereikia rodyti pasų, jau įpratome matyti vis daugėjančių informacinių stendų, rodančių ES fondų paramą prie statomų ar restauruojamų objektų, taip pat ir kitose vietose. Pesimistas pasakytų, kad yra ir minusų. Neginčiju, bet didesnė dalis jų priklauso nuo mūsų veiklos bei tvarkos, o dažnai ir nuo per didelės saviplakos. Tai tik parodo, kad rezervų gerinti padėtį yra, būkime optimistai ir toliau išnaudokime visą skirtą iki 2013 m. ES paramą.

Ketverių metų Lietuvos buvimo ES laikotarpis daug kur paminėtas. Gražiai ir prasmingai prisiminta ši šventė Europos geografiniame centre, kurio pagrindiniai akcentai buvo užbaigti lygiai prieš ketverius, Lietuvos įstojimo į ES, metus. Buvo prisimintas nueitas kelias, kurį reikėjo nueiti aktyviems šios idėjos kūrėjams. Susikūrusi iniciatyvinė grupė: kraštovaizdžio architektas A. Mituzas, Nemenčinės seniūnas E. Puncevič, VŠĮ „Europos geografinis centras“ direktorius S. Giedraitis numatė, kad prancūzų mokslininkų nustatyta Europos geografinio centro vieta netoli Vilniaus turi būti sutvarkyta bei paversta gausiai turistų lankoma vieta. Jie, kaip ir visi Lietuvos piliečiai, laukė tos dienos, kada Lietuva taps ES šeimos nare, ir numatė šią vietą tinkamą įrengti pagrindinį akcentą įstojus mūsų šaliai į ES. Jų idėją palaikė tuometis Premjeras Algirdas Brazauskas, finansų ministrė Dalia Grybauskaitė, Vilniaus apskrities viršininko administracija, Valstybinio turizmo departamentas, ypač skyriaus vedėjas G. Indriūnas. Pagrindinį akcentą šioje teritorijoje – stelą sukūrė žymus Lietuvos skulptorius G. Jokūbonis, statinius projektavo prof. J. Januškevičius, statybos montavimo darbus atliko UAB „Melinga“ (direktorius D. Valiauga). Kiekvienas, kuris yra susidūręs su darbais saugomoje teritorijoje supras, kiek laiko ir sveikatos reikėjo įdėti, kad objektas per labai trumpą laiką būtų sutvarkytas tuomet jau garsiai minėtai, 2004 m. gegužės 1 d. naujų narių stojimo į ES, datai. Buvo suspėta. Europos geografiniame centre, kurio aplinkinė teritorija nė iš tolo tapo nepanaši į buvusią, šventėme Lietuvos įstojimą į ES. Dalyvavo aukščiausi šalies, apskrities, Vilniaus miesto ir rajono savivaldybių pareigūnai, svečiai, šio centro kūrėjai.

Dabar, po ketverių metų, buvo prisiminti visi, kurie prisidėjo prie to, kad dabar turime gerą turizmo objektą. Net minėjimo laikotarpiu sulaukėme dviejų turistinių autobusų, vieną iš kaimyninės Lenkijos Poznanės miesto. Šios teritorijos peizažus pasiryžo įamžinti dalyvavęs šventėje amžinatilsį skulptoriaus G. Jakūbonio sūnus. Gražią šventę savo romansais apie meilę moteriai, motinai, tėvynei įvairiomis kalbomis pagyvino Liuba Nazarenko.

Turistus, kurių čia jau apsilankė iš visų kontinentų, verslininkus traukia ir greta veikiantis golfo klubas. Ūkio ministerija, jos Valstybinis turizmo departamentas, Aplinkos ministerija, Vilniaus rajono savivaldybė ieško kelių paversti šią vietą puikaus turistų aptarnavimo objektu. Tikiu, netrukus mes tuo visi gerėsimės bei didžiuosimės, kad prie sostinės turime gražiai sutvarkytą, mūsų laimei, likimo pametėtą oficialų Europos geografinį centrą.

Voruta. –  2008, geg. 10, nr. 9 (651), 1, 6.

Naujienos iš interneto