Pagrindinis puslapis Sena Voruta Kernavė įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą

Kernavė įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą

Rytų Kinijos Sužou mieste birželio 28-liepos 7 dienomis vykstančioje 28-ojoje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijoje liepos 2 dieną nuspręsta į Pasaulio paveldo sąrašą įtraukti Kernavės archeologinę vietovę, sakoma pranešime spaudai.

Iš viso sesijoje svarstomi 53 objektai. Lietuvos pasiūlymas įrašyti į minėtą sąrašą Kernavę sulaukė vieno iš didžiausių komiteto narių palaikymo.

Pasaulio paveldo komitetas yra atsakingas už Pasaulinio gamtos ir kultūros paveldo globos konvencijos įgyvendinimą ir sprendžia dėl objektų (vertybių) įtraukimo į Pasaulio paveldo sąrašą.

Jis vertina šiame sąraše esančių objektų būklę ir skatina valstybes imtis priemonių, jeigu objektai neatitinka gamtos ir kultūros paveldui keliamų reikalavimų.

Komitetas taip pat yra atsakingas už lėšų iš Pasaulio paveldo fondo skyrimą tiems objektams, kuriems reikalinga pagalba, iškyla pavojus, taip pat mokymams, edukacinei veiklai.

Administracinius Pasaulio paveldo komiteto sprendimus įgyvendina nuolat dirbantis Pasaulio paveldo centras.

Šiuo metu į Pasaulio paveldo sąrašą yra įtraukti 754 objektai, tarp jų – 582 kultūros objektai, 149 – gamtos ir 23 – mišrūs objektai 129 valstybėse.

Unikaliais ir nepakartojamais pasaulio kultūros objektais yra pripažintas Vilniaus senamiestis (1994 metais) bei Kuršių nerija (2000 metais).

Pasaulio paveldo komitetą sudaro 21 valstybė, pasirašiusi Pasaulinio gamtos ir kultūros paveldo globos konvenciją, atstovai.

Šiuo metu 1972 metais priimtą Pasaulinio gamtos ir kultūros paveldo globos konvenciją yra pasirašiusios 178 šalys.

Po 2003 metais vykusios Pasaulio paveldo komiteto sesijos komitete dirba Argentinos, Benino, Čilės, Kinijos, Kolumbijos, Egipto, Indijos, Japonijos, Kuveito, Libano, Lietuvos, Nyderlandų, Naujosios Zelandijos, Nigerijos, Norvegijos, Omano, Portugalijos, Rusijos, Sent Lusijos, Pietų Afrikos Respublikos, Jungtinės Karalystės atstovai.

Lietuvos delegaciją Pasaulio paveldo komiteto sesijoje Kinijoje sudaro Lietuvos ambasadorė prie UNESCO Ina Marčiulionytė, kultūros paveldo specialistas Arūnas Bėkšta ir gamtos paveldo specialistas Gediminas Raščius.

28-ąją Pasaulio paveldo komiteto sesiją organizuoja Pasaulio paveldo centras kartu su Kinijos vyriausybe, Kinijos nacionaline UNESCO komisija bei Sužou miesto savivaldybe.

www.delfi.lt