Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Rusija Karaliaučiaus srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas buvo paskelbtas keturioliktuoju Kalbos premijos laureatu

Karaliaučiaus srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas buvo paskelbtas keturioliktuoju Kalbos premijos laureatu

Renginio dalyviai. Iš kairės: LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akad. Eugenijus Jovaiša, Kalbos premijos laureatas Aleksas Bartnikas. Džojos Gundos Barysaitės nuotr.

Dr. Lina Skeberdytė, LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto biuro patarėja

Lietuvos Respublikos Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti Signatarų namuose surengė Spaudos pusryčius, kurių metu Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas buvo paskelbtas keturioliktuoju Kalbos premijos laureatu. Komisija vienbalsiai nutarė jam skirti premiją už ilgametį lituanistikos, etnokultūros ir lietuvių kalbos mokymo plėtojimą Kaliningrado (Karaliaučiaus) srityje.

Seimo Pirmininko pavaduotoja, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkė Irena Degutienė, sveikindama renginio dalyvius Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga, priminė, kad šios dienos minėjimas jau turi kuklią istoriją, kuri prasidėjo, kai buvo minimos šimtosios Spaudos atgavimo lietuviškais rašmenimis ir teisių lietuvių kalbai atgavimo metinės. I. Degutienė pabrėžė, kad galime didžiuotis šia labai lietuviška švente, nes tai buvo viena iš didžiųjų mūsų tautos taikių pergalių. Profesorės Viktorijos Daujotytės žodžiais, „gindami lituanistiką – giname Lietuvos valstybę“. Irena Degutienė, baigdama savo kreipimąsi, pasakė, kad Kalbos dieną minime ne tik viltingai nusiteikę, bet ir sergėdami bei būdraudami.

Spaudos pusryčių pranešimą apie lietuvių kalbos reikšmę Lietuvai ir lietuvių tautai skaitė Vilniaus universiteto Filosofijos istorijos ir logikos katedros doc. dr. Naglis Kardelis, kuris lietuvių kalbą prilygino dvasinei žemei: „Tai mūsų būties namai, kuriuos turime sergėti ne mažiau nei Lietuvos teritoriją.“

Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, atkreipusi dėmesį į nuolat girdimą informaciją apie įvairiuose Lietuvos kampeliuose klestinčią lituanistinę veiklą, nutarė pasidomėti, koks lituanistinis gyvenimas vyksta Lietuvos savivaldybėse. Gerąja patirtimi apie lituanistines veiklas su renginio dalyviais pasidalino Šilutės rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Skobienė.

Lietuvos savivaldybių suteikta informacija atskleidė, kad regionuose lituanistinis gyvenimas yra labai įvairus ir turtingas. „Apie tai šiandien išgirdome iš savivaldybių atstovių. Labai tikimės, kad didėjantis rūpestis arba bent jau susidomėjimas lituanistika didins ir kritinę masę, kuri įtvirtins lituanistikos dalykų pozicijas universitetuose bei telks prie lituanistikos naujų ir jaunų žmonių. O tai galėtų atverti ir naujų lituanistikos perspektyvų“, – teigė I. Degutienė.

Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės (1873–1945) atminimą įamžinanti premija skiriama už reikšmingą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms, institucijoms.

Aleksas Bartnikas (gimęs 1944 m. Kuišių kaime, Prienų r.) vadovauja Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijai daugiau nei 10 metų ir labai prisideda prie lietuvių kalbos bei etnokultūros mokymo, padeda Kaliningrado srities lietuviams pažinti Lietuvos kultūrą ir istoriją, populiarina jos kultūrinį paveldą ir nacionalines tradicijas. Puoselėdamas lietuvių kalbą ir tradicijas, A. Bartnikas ypatingą dėmesį skiria darbui su vaikais ir jaunimu. Dėl aktyvios ir kryptingos A. Bartniko veiklos Kaliningrado srityje ne tik vietos lietuviams, bet ir skirtingų tautybių gyventojams jau gerai žinomi Kristijone Donelaičio, Martyno Mažvydo, Liudviko Rėzos, Vydūno vardai. A. Bartnikas apdovanotas Kaliningrado srities gubernatoriaus garbės medaliu (2007), Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės garbės aukso ženklu „Už nuopelnus“ (2009), Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu (2011). Autorė yra LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto biuro patarėja

http://mokslolietuva.lt/2017/06/2017-metu-kalbos-premijos-laureatas-aleksas-bartnikas/

Naujienos iš interneto